Foldyna odchází po 30 letech ze sociální demokracie. Kritizoval odklon od původních hodnot

Poslanec a bývalý místopředseda sociální demokracie Jaroslav Foldyna se rozhodl opustit stranu. Oznámil to v pondělí s tím, že oficiálně ČSSD opustí v úterý. O svém záměru mluvil Foldyna již před dvěma týdny v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:39 24. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Foldyna

Bývalý místopředseda ČSSD se rozhodl odejít ze strany | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Foldyna se naposledy dostal do sporu s vedením strany před dvěma týdny, kdy ve sněmovně hovořil o tom, že se organizace Člověk v tísni a její ředitel Šimon Pánek snaží ovlivnit volbu ombudsmana.

Foldyna odchází po 30 letech ze sociální demokracie. Kritizoval odklon od původních hodnot

Číst článek

Foldyna v polovině února mluvil o snahách ovlivnit volbu ombudsmana v neprospěch později vítězného Stanislava Křečka. Uvedl tehdy, že se dozvěděl o tom, že Pánek poslal předsedům stran SMS. V nich jim podle Foldyny „v podstatě vyhrožoval problémy“, pokud budou volit Křečka. Existenci SMS odmítli opoziční politici i Člověk v tísni, představitelé ČSSD výrok odsoudili a shodovali se v tom, že Foldynovo chování bude probírat stranické vedení i poslanecký klub.

‚Zpupná vrchnost‘

Foldyna byl místopředsedou ČSSD zhruba rok do loňského března. K současnému vedení, především místopředsedovi a ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi, ale také zástupcům pražské organizace byl Foldyna dlouhodobě kritický.

ČSSD je podle Foldyny dnes tím, proti čemu původně vznikla. „Stala se zpupnou vrchností, která obyčejnými lidmi pohrdá, ačkoli se tváří, že tomu tak není. Protože s tímto stavem strany nehodlá její vedení nic dělat, a já sám nemám možnost, jak bych mohl na situaci cokoli změnit, nezbývá mi než ČSSD po třiceti letech členství opustit,“ uvedl.

Foldyna o svém možném odchodu ze strany mluvil už před dvěma týdny v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz. V něm uvedl, že ze strany může odejít kvůli vnitřním sporům. „Když neodejdou představitelé liberální a neomarxistické sociální demokracie, která táhne stranu ke dnu. Do strany jsem vstoupil v prosinci roku 1989. Nezměnil jsem se já, ale díky nim se změnila sociální demokracie. A preference tomu odpovídají,“ řekl Foldyna iROZHLASu.

‚Logický krok‘

Předseda ČSSD Jan Hamáček nebyl Foldynovým rozhodnutím překvapený. „Očekával jsem to, Jaroslav Foldyna se reálně s ČSSD rozešel již dávno, teď to zformalizoval,“ řekl Hamáček Deníku N.

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka uvedl, že si Foldyna svým krokem zavřel dveře i za členstvím v poslaneckém klubu ČSSD. Také podle Chvojky směřovaly Foldynovy kroky dlouhodobě mimo ČSSD. „Jeho rozhodnutí mě nepřekvapilo. S odchodem ze strany se samozřejmě zavírají i dveře za členstvím v poslaneckém klubu,“ uvedl. ČSSD tak bude ve Sněmovně disponovat 14 hlasy. Spolu s koaličním partnerem ANO (78 poslanců) a KSČM (15 poslanců), která jejich vládu toleruje, však ve sněmovně budou disponovat pohodlnou většinou.

Poslanec Foldyna je nadále členem ČSSD. Na jeho vyloučení nenašlo předsednictvo dostatek hlasů

Číst článek

Místopředseda ČSSD Jan Veselý na twitteru uvedl, že Foldynu zná už dlouho. „A dlouho sleduji jeho posun od sociálně demokratických myšlenek k myšlenkám národně sociálním. S ČSSD se ideově rozchází již řadu let a jeho odchod je jen logickým vyústěním tohoto procesu. Pozdravit se s ním ale dokážu stále a lidsky mu přeji vše dobré,“ konstatoval.

Podobně se vyjádřil i místopředseda ČSSD Michal Šmarda. Z Foldynova odchodu dle svých slov radost nemá. „V 90. letech jsme spolu byli v bombardovaném Bělehradě. Jsou chvíle, které vás sblíží. O to více člověka mrzí, když se pak vaše cesty rozejdou,“ uvedl. Foldyna se podle něj sociálně demokratickým myšlenkám vzdálil. „Svůj odchod zjevně chystal dlouho. Je to logický krok. Sociální demokracii nepoškodí,“ dodal.

Ústecký poslanec Foldyna spolu s šéfem krajské ústecké ČSSD Miroslavem Andrtem loni v září hlasování o vyloučení ze strany. Na předsednictvu ČSSD sice byla pro jejich konec většina přítomných, nešlo ale o požadovanou nadpoloviční většinu všech členů tohoto orgánu. Předseda strany Jan Hamáček tehdy hlasování označil za silné varování, aby členové případné vnitrostranické spory neřešili na veřejnosti.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme