Poslanec Foldyna plánuje opustit ČSSD. ‚Když neodejdou místopředsedové, odejdu já,‘ říká

Sociální demokracie se chce zabývat výroky Jaroslava Foldyny (ČSSD) na adresu organizace Člověk v tísni a jejího ředitele Šimona Pánka. Podle poslance by ale ČSSD měla řešit problémy uvnitř strany. Omlouvat se neplánuje. Foldyna zároveň v rozhovoru pro iROZHLAS.cz řekl, že kvůli sporům s vedením strany plánuje ČSSD opustit. „Když neodejdou představitelé liberální a neomarxistické sociální demokracie, která táhne stranu ke dnu.“

Rozhovor Praha (Aktualizováno: 14:08 13. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Foldyna

Jaroslav Foldyna | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Foldyna ve středu ve sněmovně mluvil o snahách ovlivnit volbu ombudsmana v neprospěch později vítězného kandidáta Stanislava Křečka. Uvedl, že se dozvěděl o tom, že Pánek poslal předsedům stran SMS. V nich jim podle Foldyny „v podstatě vyhrožoval problémy“, pokud budou volit Křečka.

Ve čtvrtek ho někteří členové sociální demokracie vyzvali k omluvě, mezi nimi například i ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Omlouvat se nebudu. Vedení ČSSD ať se zabývá samo sebou,“ komentoval pro iROZHLAS.cz situaci Foldyna. Jeho výroky se chce zabývat vedení strany.

Foldyna si ale stojí za tím, že zpráva existuje. „Dotčený člověk mi tu SMS nemůže nebo nechce dát,“ dodal.

Chce Jarda Foldyna vystoupit ze socdem? @CSSD není kriminál, každý může odejít.

15:34 – 13. 02. 2020

13 314

Radiožurnál s dotazem, jak bude sociální demokracie na slova Jaroslava Foldyny reagovat, oslovil i předsedu ČSSD Jana Hamáčka. „Jaroslav Foldyna není v pozici, aby si dával nějaká ultimáta a sociální demokracie není vězení. To znamená, že pokud se cítí nějak omezován ve svém rozletu, tak může odejít. Koneckonců, já jsem navrhoval jeho vyloučení, které neprošlo na vedení strany díky hlasům pražské sociální demokracie. Teď by možná mohli znovu vyhodnotit, jak to s ním tedy je,“ řekl Hamáček Radiožurnálu.

Vedení ČSSD prohlásilo, že se chce zabývat vašimi výroky o Člověku v tísni a panu Šimonu Pánkovi?
Tak ať se tím zabývají. Vedení ČSSD ať se zabývá samo sebou. Prohrávají jeden politický souboj za druhým a diskreditují politickou scénu. Regiony, které se připravují na krajské volby, tak mají stále těžší a těžší pozici, protože nejsou schopni ani veřejně podpořit svého dlouholetého člena Stanislava Křečka při volbě na ombudsmana.

Můj postoj a názory se nemění. J. Foldyna vyjadřuje názory, které neodráží postoje vedení @CSSD a hodnoty sociální demokracie. Šíření pomluv u řečnického pultíku, jinak to nejde nazvat, je další kapka do přetékajícího džbánu. Měl by se omluvit Š. Pankovi i @Člověk v tísni.

10:57 – 13. 02. 2020

53 859

To vyjádření, že každý bude volit, jak chce, tak to sebevědomá politická strana nedělá. Takové vyjádření může dávat, jen když chce prohrát.

Další věc je, že paní Maláčová není dlouhodobě schopná předložit ani odpovídající zákon, který by řešil situaci v komplikovaných regionech, jako je například Ústecký kraj. A když ho někdo předkládá, jako například teď SPD, tak se k tomu staví zadkem. Měli by přemýšlet, jestli oni nejsou tím problémem a neodešli by oni. Přecházím do této polohy.

A to, co si tady žvatlá pan Petříček, který je svými postojí blíž TOP 09 a Kalouskovi, a nikoli sociální demokracii, tak to mě už vůbec nezajímá.

Právě ministr Petříček vás vyzval, abyste se omluvil. Plánujete to?
Neplánuju. Řekl jsem, co jsem zaslechl, a co k tomu mohu dodat? Dotčený člověk mi tu SMS nemůže nebo nechce dát. Už se k tomu nebudu vyjadřovat.

‚Stydím se za Jaroslava Foldynu.‘ Vedení ČSSD by se mohlo zabývat chováním svého poslance

Číst článek

Viděl jste tu SMS, která měla přijít od pana Pánka?
Už to nebudu komentovat, nemám ve zvyku lhát. Možná že jsem se jen v jedné věci nešťastně vyjádřil. U toho vystoupení jsem se k SMS měl vyjádřit detailněji, to nebudu rozebírat. V této chvíli se k tomu nechci vracet.

Nemyslíte, že vaše vyjádření poškozují sociální demokracii?
Moje vyjádření? Jestli se sociální demokracie převtělila v TOP 09, Piráty a Milion chvilek, tak určitě ano.

Nebojíte se, že vás vedení strany vyloučí ze sociální demokracie?
Bojím se jen Boha.

‚Odejdu v dohledné době‘

Neplánujete odejít ze strany?
Plánuju.

V nějaké dohledné době?
Ano. Když neodejdou oni, odejdu já.

Prozradíte, kam míříte?
Zatím nebudu prozrazovat nic, zatím se k tomu nemohu vyjádřit. Není to dnes na programu.

Víte alespoň, v jakém časovém horizontu by to mohlo být?
Když neodejdou představitelé liberální a neomarxistické sociální demokracie, která táhne stranu ke dnu. Já jsem do strany vstoupil v prosinci roku 1989. Nezměnil jsem se já, ale díky nim se změnila sociální demokracie. A preference tomu odpovídají.

Kteří „oni“ tedy mají odejít?
Ti, co vyzývají mě, abych odešel.

Kdo to tedy je?
To jsou místopředsedové. Ti moudrolíni, co tady filozofují. Ať odejdou oni. Ať jdou k Milion chvilkám a demonstrují. Ať odejdou z vlády, když jsou její součástí a stejně se schází s organizací, která usiluje o její pád. „Milionchvilkaři“ rozporují právní systém, tak ať pan Petříček vyzve paní ministryni, ať odejde, a jinak ať odejde on. Měli by se ale začít dívat pravdě do očí a neokopávat každému kotníky.

Anna Jadrná, Dominika Kubištová, ztr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme