Spolupráci s SPD na vládní úrovni si nedokážu představit, říká nový místopředseda ČSSD Foldyna

„Čekáme na to, s čím hnutí ANO přijde, jsme připraveni jednat,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna v souvislosti s očekávaným jednáním sociálních demokratů s hnutím ANO o vládě. Jaké podmínky si budou strany klást?

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Foldyna na sjezdu ČSSD | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Trestní stíhání premiéra v demisi a předsedy ANO Andreje Babiše je podle něj obecný problém, který vnímá celá sociální demokracie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Foldyna byl hostem 20 minut Radiožurnálu

„Očekáváme, že hnutí ANO přijde s nějakou nabídkou řešení, která by přispěla k tomu, aby vedení ČSSD mohlo udělat závěry, s kterými se ztotožní celá strana,“ zdůrazňoval Foldyna ve vysílání Radiožurnálu.

Podle jeho názoru by ČSSD měla stát o to, aby byla součástí vládní koalice, ale musí přijít takové podmínky, které by odsouhlasila členská základna. Potvrzuje také, že on sám neusiluje o to, aby byl členem vlády.

Nepřekvapilo ho rovněž doporučení Miloše Zemana, aby Andrej Babiš jednal s komunisty a SPD.

„Pan prezident je pragmatik, vidí tady poměrně jednoduchou, matematickou možnosti sestavení funkčního modelu. Ale viděl jsem tam těžkosti, které se s touto alternativou určitě objeví,“ nechal se slyšet Foldyna.

S hnutím SPD není programová shoda 

On sám si ale nedovede představit, že by ČSSD na vládní úrovni – ať už jde o podporu, nebo účast na vládě – spolupracovala s hnutím SPD.

„To by členská základna a voliči sociální demokracie nemohli rozdýchat,“ zdůraznil Foldyna s tím, že obecně se neshodnou na celé řadě principů, které hnutí SPD a Tomio Okamura říká. „Tady není programová shoda.“

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme