Jaroslav Hutka o volbách: Karty byly rozdány, ale není do nich vidět

„Blížil jsem se už několika pesimistickými písněmi, kterými si člověk osahává skutečnost. Poslední píseň, kterou jsem k volbám psal, nazvu asi něčím obsahujícím slovo dav,“ komentuje výsledky parlamentních voleb písničkář a hudebník Jaroslav Hutka, host Barbory Tachecí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jsem zaskočený, jestli jsem se vůbec trefil. Tentokrát jsem se bál, co z voleb vyjde. Jak jsem optimisticky hovořil o rozšiřujícím se prostoru, poslední čtyři roky se zužoval. Odkláněli jsme se od Evropy a způsobovalo to ve mně závratě,“ dodává a pokračuje: 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Jaroslavem Hutkou

„Současná situace je velká otázka. Teprve teď se začínám ptát, jak dopadnou volby. Protože karty byly rozdány devíti stranám, ale není do nich vidět.“ 

Zavřené hlavy 

„Otevřenost hlav už tu nějak neplatí. Mnoho z nich se zavřelo. A potom jsou tu takové vyloženě komické věci, jako ta související s jakýmsi náboženstvím islám, o kterém nevíme nic a který tu neexistuje. A že se v Česku stane taková věc tak velkým tématem, že dá někomu téměř deset procent hlasů. Kdyby média nebyla tak hladová po tématu teroristických hnutí muslimů a nešířila paniku, možná by bylo méně násilí. Část z těch lidí to totiž dělá pro tu vteřinu slávy. Musíme si s tím poradit, najít zdroje, které terorismus šíří, a s nimi se vypořádat. Ale nedělat paniku, která nás znejišťuje a kvůli níž se stáváme psychicky cílem, aniž se nás nějaký šrapnel dotkne.“ 

K psaní potřebuji slunce 

„Mé psaní je dost závislé na počasí a prostředí. Přes sezonu se mně psaní moc nedaří, není na to ani čas. Proto jsem toho nejvíce napsal v létě, v jižní Francii. Když jsem objevil Indii, konkrétně vesnici Agondu, do které už léta jezdím, a zjistil jsem, že se tam mohu vlastně odevzdat jen básnění a psaní, že se tam vynoří mnoho témat a je na ně čas, tak jsem šťastný. Ty dva měsíce jsou pro mě strašně významné. 

S manželkou jsem tam byl třikrát, ale je tam na ni horko a všechno tam už poznala. Teď tam pojedu už počtvrté sám a zjistili jsme, že je na tu chvíli to odloučení pro nás i praktické. Mám klid, sluníčko a indické jídlo, které je skvělé a zdravé. Vyčistí to duši,“ hovoří o své inspiraci a tvorbě folkový hudebník a textař. 

Jaroslav Hutka

Folkový hudebník, skladatel a písničkář Jaroslav Hutka se narodil 21. dubna 1947 v Olomouci. Studoval na pražské uměleckoprůmyslové škole. Na konci šedesátých let začal vystupovat s Vladimírem Veitem (Hutka a Veit). Později se svým vlastním hudebním programem, ve kterém mimo jiné popularizoval moravské lidové písničky. Získal si velké množství příznivců, několikrát byl vyhodnocen jako písničkář roku. Byl zakladatelem a členem folkového sdružení Šafrán. V roce 1977 se zúčastnil III. festivalu druhé kultury na Hrádečku Václava Havla u Trutnova. Stal se signatářem Charty 77. Kvůli soustavné policejní šikaně (akce Asanace) opustil v říjnu 1978 Československo a žil v emigraci v Nizozemsku. Po pádu komunismu se 25. listopadu 1989 vrátil a stejného dne již zpíval na manifestaci Občanského fóra na Letenské pláni. Postupem času se z něho stal kritik české postkomunistické demokracie. Pravidelně publikuje své fejetony. Je rozvedený a má čtyři děti.

Barbora Tachecí, Kateřina Tesařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme