‚Šlo o zásah do práv, ale ještě přípustný.‘ Ústavní soud zamítl stížnost Kmenty na pokutu od rozvědky

Ústavní soud zamítl stížnost novináře Jaroslava Kmenty, kterého pokutovala rozvědka, protože se prý nedostavil k podání vysvětlení. Šlo o zásah do Kmentových práv, avšak z hlediska ústavního práva ještě přípustný. Ústavní soudci pokutu nezrušili jen proto, že ji už dříve vrchní soud výrazně snížil. Zdůraznili význam ochrany novinářských zdrojů a varovali před zastrašováním a nátlakem na novináře, například prostřednictvím pořádkových pokut.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta

Ústavní soud zamítl stížnost novináře Jaroslava Kmenty, kterého pokutovala rozvědka (ilustrační snímek) | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Kmentovi loni uložil pokutu 20 tisíc korun. Prý dvakrát zmařil úkony trestního řízení, napodruhé navíc podle ÚZSI reagoval urážlivě. Vrchní soud v Praze pokutu snížil na tři tisíce korun.

Policie může použít neveřejné příspěvky z facebooku jako důkaz, souhlas soudu nepotřebuje

Číst článek

„Návrh jsme zamítli, ale zcela jasně jsme konstatovali, že státní orgány se musí v každém případě vyvarovat takových postupů, které by zastrašovaly novináře nebo které by takový dojem mohly vzbuzovat. Ten náš závěr, přestože jsme zamítli stížnost, je pro státní orgány závazný,“ řekl ústavní soudce David Uhlíř.

Neprofesionalita úřadu

Kmenta v uložení pokuty spatřoval vynucování poslušnosti a zastrašování. Rozvědku zajímal jeden z jeho článků. V textu Tajné operace Andreje B. v časopise Reportér Kmenta popisoval údajné zneužívání moci a plánované kroky premiéra Andreje Babiše (ANO) v oblasti bezpečnostních složek.

Kmenta v ústavní stížnosti uvedl, že jej v květnu 2018 skutečně telefonicky kontaktoval muž, který tvrdil, že je z ÚZSI a že by si s novinářem rád pohovořil o obsahu reportáže.

Kmenta požádal o oficiální předvolání. To, že nepřišel podat vysvětlení, pak přičítá spíše neprofesionalitě úřadu. ÚZSI výzvu pokaždé předal poště v pátek, přičemž v prvním případě byl termín podání vysvětlení stanovený na úterý následujícího týdne, v druhém na čtvrtek. Kmenta také zdůraznil, že nakonec vysvětlení podal, úkony trestního řízení tedy nezmařil.

gaj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme