‚Relevantní důvody, ale za spor nestojí.‘ Kubera řešil na obědě se Zemanem nejmenování profesorů

Důvody, proč prezident Miloš Zeman znovu odmítl jmenovat dva docenty profesory, jsou podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) relevantní. Nestojí ale za vyvolávání sporu s vysokými školami, řekl Kubera novinářům po novoročním obědě se Zemanem.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS

Předseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS | Foto: Michal Růžička / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Jeho důvody byly relevantní, ale na druhou stranu pořád zastávám stanovisko, že nejsou hodné toho, aby se zbytečně vyvolával spor mezi prezidentem a vysokými školami,“ uvedl Kubera.

Spíše než mluvit o tom, že společnost by se měla sjednocovat, je podle Kubery vhodnější pro to něco učinit. „A některé věci nejsou tak důležité, aby stály za vyvolání sporu, ale v tom se asi s panem prezidentem neshodnu,“ dodal Kubera.

Prezident Zeman nejmenoval Ošťádala s Fajtem profesory. Univerzita zvažuje další správní žalobu

Číst článek

„Prezident je konzistentní, stojí si za svým, nemůžeme spolu souhlasit ve všem,“ uvedl předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), který se společné schůzky zúčastnil také.

Prezident společný oběd nekomentoval, ani to v případě podobných schůzek nebývá zvykem.

Své rozhodnutí nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory oznámil Miloš Zeman v pondělí. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení.

Rektor univerzity Tomáš Zima řekl, že škola si za svým jmenovacím řízením i oběma navrženými docenty stojí a že se pravděpodobně znovu obrátí na soud. Záměr podat správní žalobu už avizoval i historik umění a ředitel Národní galerie Fajt.

Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety Fajta a fyzika Ošťádala už na jaře 2015. Tehdy své rozhodnutí zdůvodnil údajnými prohřešky kandidátů z minulosti.

U Ošťádala mu vadily kontakty s komunistickou Státní bezpečností, u Fajta kritizoval údajnou žádost, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k ředitelskému platu.

jac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme