Kubera poprvé jako šéf Senátu zamířil na Hrad. Podpořil přesun české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma

Nový předseda předseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS se ve čtvrtek poprvé setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Projednávali schvalování Istanbulské smlouvy, podporu státu Izrael nebo volbu nového ústavního soudce. Uvedl také, že prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch má v Senátu dobré šance být schválen za ústavního soudce.

Praha (Aktualizováno: 19:57 6. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a předseda Senátu Jaroslav Kubera | Foto: Hana Brožková | Zdroj: Pražský hrad

Kubera jednoznačně podpořil Zemana v tom, že česká ambasáda v Izraeli by měla být přesunuta z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zeman přesun českého velvyslanectví do Jeruzaléma podporuje dlouhodobě. Kubera ve čtvrtek řekl, že s ním souhlasí. Z dalších ústavních činitelů se dosud nikdo podobně jasně nevyjádřil.

Spojené státy americké okopírovaly můj návrh, řekl Zeman o přesunu ambasády do Jeruzaléma

Číst článek

Odpůrci přesunu ambasády tvrdí, že je třeba počkat, dokud se nevyřeší letitý konflikt mezi Izraelem a Palestinou, jehož součástí je i spor o status Jeruzaléma.

Shodli se také na podpoře ekonomické diplomacie, Kubera se ale domnívá, že by ekonomické cesty představitelů státu měly směřovat do různých regionů a ne pouze do Číny a Ruska. Podporou obou států je Zeman znám. V Číně byl během svého působení na Hradě již čtyřikrát a popáté do země pojede na jaře.

Politici se naopak neshodli na zprávě o extremismu, kterou ve čtvrtek schválila Bezpečnostní rada státu, a na názoru na hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). „Podle mě je hnutí Tomia Okamury na hraně politického spektra, prezident ho považuje za legálně zvolenou stranu,“ řekl šéf Senátu.

Tématem jednání byla také armáda, u které oba podpořili navýšení výdajů na obranu na dvě procenta HDP, jak požaduje NATO. Nyní to je lehce přes procento. Kubera dodal, že Zeman chce, aby minimálně 20 procent z obranného rozpočtu putovalo na rozvoj vojenské infrastruktury a modernizaci armády. Oba se shodli na názoru k tzv. Istanbulské úmluvě, která se týká násilí na ženách, a protokolu OSN o migraci.

Gerloch ústavním soudcem

Jednali spolu také o Zemanově nominaci prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha na ústavního soudce. „Poprosil jsem pana prezidenta, zda by nepřišel odůvodnit do Senátu jeho návrh na jmenování ústavního soudce. Už je známo, že by to měl být pan profesor Gerloch. Podle mého názoru má dobré šance,“ řekl Kubera pro Radiožurnál.

Gerloch se k návrhu vyjádřil už koncem listopadu. „Samozřejmě se k tomu kloním kladně, ale potřebuju si ujasnit ještě některé souvislosti osobní a pracovní,“ řekl Radiožurnálu. Na Ústavním soudu by mohl nahradit Jana Musila, který se ke konci ledna chystá skončit ze zdravotních důvodů.

Lenka Jansová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme