Měl jsem doma 30 let olověné vodovodní trubky, řekl Kubera a podpořil petici proti zákazu olověných střel

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) podpořil snahu zabránit zvažovanému unijnímu zákazu střeliva s olovem a olověných rybářských závaží kvůli jejich škodlivosti. Uvedl to ve čtvrtek při převzetí výzvy proti chystanému zákazu, kterou zorganizovali zástupci držitelů zbrojních průkazů, myslivců a rybářů. Podle mluvčí Evropské komise představuje olovo pro životní prostředí riziko dostatečné k tomu, aby byla dodatečná omezení oprávněná.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Kubera

Jaroslav Kubera | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mluvčí Evropské komise ve čtvrtek uvedla, že zprávu Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) z loňského září nyní unijní exekutiva posuzuje a zvažuje další postup. Zpráva podle ní dokládá, že olovo ve formě střeliva a fragmentů po výstřelu představuje pro životní prostředí riziko dostatečné k tomu, aby byla dodatečná omezení oprávněná.

‚Ochrana přírody nejsou jen pandy.‘ Za čtyři desítky let klesl počet divokých obratlovců o 60 procent

Číst článek

Paralelně ECHA navrhla omezení olověného střeliva v mokřadech, komise o tomto návrhu hodlá v prvním čtvrtletí letošního roku začít diskusi s členskými státy EU.

„Nepadlo zatím žádné rozhodnutí o tom, zda by ECHA měla připravit nějaká omezení týkající se olověného střeliva v jiných terénech, než jsou mokřady,“ dodala mluvčí.

Olověné vodovodní trubky

Zvažovaný zákaz podle předsedy Senátu ke zlepšení životního prostředí nepomůže. „Myslím, že to (výzva) má šanci, obecně i v Senátu je odpor ke zbraňovým směrnicím,“ uvedl Kubera.

„Já jsem 30 let měl doma olověné vodovodní trubky, čili podle těchto teorií už jsem tady dávno neměl být. Nevím, připadám si docela zdravý,“ dodal předseda Senátu ke zprávě ECHA, podle níž je zákaz třeba kvůli úhynu hlavně vodních ptáků na následky otravy olovem.

Iniciátoři výzvy se rozhodli ještě ve čtvrtek výzvu předat také předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) a na úřad vlády.

‚Relevantní důvody, ale za spor nestojí.‘ Kubera řešil na obědě se Zemanem nejmenování profesorů

Číst článek

Později ji má obdržet rovněž prezident Miloš Zeman. Smyslem výzvy je to, aby se Česká republika ohradila proti chystanému zákazu olova ve střelivu. Prezident uskupení Liga Libe Pavel Černý věří tomu, že si čeští politici zachovají zdravý rozum a nepodlehnou hysterii.

Bezpečnost střelby

„Myslíme, že je to nesmysl, nepřispěje to k žádné ochraně, bude to kontraproduktivní,“ uvedl zástupce Českomoravské myslivecké jednoty Bohumil Straka. Podle něj by užívání střel z oceli, mosazi, bismutu nebo wolframu zhoršilo bezpečnost střelby. Zvýšily by mimo jiné riziko zasažení lovce odraženými střelami.

Iniciátoři navíc Kuberovi věnovali zachovalou olověnou střelu z bitvy u Slavkova jako důkaz, že přírodě neškodí a že se ani za dvě století v zemi nerozpustila.

Tvůrci výzvy tvrdí, že zastupují tři čtvrtě milionu českých občanů. Jejich požadavek je obsažen také v petici za schválení ústavního práva na legální vlastnictví zbraní za účelem zajištění obrany a bezpečnosti státu, kterou podepsalo 81 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme