Odchází kus normálního světa, zaznělo v pražském Rudolfinu při loučení s Jaroslavem Kuberou

Politici i představitelé veřejného života se v pondělí v pražském Rudolfinu rozloučili se zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS), který v lednu náhle zemřel ve věku 72 let. Jeho památku přišli uctít ústavní činitelé včetně předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), bývalý prezident Václav Klaus, představitelé justice v čele s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, zástupci církví, diplomaté nebo rektoři veřejných vysokých škol.

Praha (Aktualizováno: 17:45 3. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se pietního aktu v Rudolfinu neúčastnil, Kuberovi v pondělí vzdal úctu na smutečním shromáždění v Teplicích.

Prezident Zeman udělí Kuberovi in memoriam nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva

Číst článek

Obřad zahájily fanfáry od českého barokního skladatele Pavla Josefa Vejvanovského, kterými jsou senátoři přivoláváni do jednacího sálu v úvodu zasedání horní komory nebo na hlasování. Herec, bývalý senátor ODS a rodinný přítel Tomáš Töpfer poté pronesl krátkou vzpomínku, při níž vyzdvihl především Kuberův smysl pro humor.

„Měl rád legraci, uměl si ji dělat i sám ze sebe. To je v dnešní politice velice vzácný dar. Bude nám to chybět,“ řekl. Po Töpferových slovech zazněla státní hymna.

S hlavním projevem vystoupil bývalý předseda Senátu a rodinný přítel Kuberových Přemysl Sobotka (ODS). Také on zdůrazňoval Kuberův smysl pro humor, zároveň podotkl, že s Kuberovou smrtí odchází kus normálního světa.

Pocta od teplických filharmoniků

„Jeho poznávacím znamením byla otevřenost a nadhled, humor, ne jedovatý škleb, velkorysost, ne zákeřná mstivost. Položme si otázku, kolik takových Kuberů dnešní politická scéna dnes má,“ řekl. Po Sobotkově projevu zahrála Teplická filharmonie díla především od Antonína Dvořáka.

Po Sobotkově projevu zahrála Teplická filharmonie díla především od Antonína Dvořáka. S filharmonií vystoupil také rodinný přítel a houslový virtuos Václav Hudeček, který shromážděným řekl, že Jaroslav Kubera byl „veselá kopa“, člověk pracovitý a čestný. „Budeme na něj s láskou a úctou vzpomínat, bude nám moc chybět,“ uvedl.

Zesnulého předsedu Senátu Kuberu připomíná státní smutek. V poledne se po celém Česku rozezněly sirény

Číst článek

Kanadský dirigent filharmonie Charles Olivieri-Munroe řekl, že Kubera byl velmi schopný a neobvykle upřímný muž. Ocenil, že z pozice teplického primátora filharmonii podporoval, a připomněl, že ji Kubera i jednou dirigoval. Kubera byl podle něj dobrým přítelem, který miloval život a svou rodinu, a mnohé pozitivně ovlivnil.

Závěr piety patřil nahrávce písně Mackie Messer v Kuberově podání, v jejímž uvedení scénu situoval do svých Teplic. Setmělý sál jeho vystoupení odměnil dlouhotrvající potleskem vestoje a poté neplánovanou minutou ticha.

Politika jako druhá láska

Příchozí v Rudolfinu vítaly reprodukované záznamy Kuberových promluv v Senátu včetně předloňského kandidátského projevu, když se ucházel o místo v čele horní komory. Nechyběly ani úryvky z novoročních projevů, v nichž mimo jiné zdůraznil, že slušnost není slabost, a obhajoval svobodu projevu proti politické korektnosti. Zazněl i jeho výrok, že politika je jeho druhá láska.

Vlajky na půl žerdi a pieta v teplickém divadle. V pondělí bude státní smutek k uctění Kubery

Číst článek

Pódium v sále Rudolfina, kde se smuteční shromáždění odehrávalo, zdobila velká státní vlajka a fotografie dlouholetého senátora, zahalená černou páskou.

Místa v lóžích napravo od pódia měli bývalý prezident Václav Klaus a manželkou Livií, předseda sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš, vicepremiéři Karel Havlíček a Alena Schillerová (oba za ANO), kardinál Dominik Duka nebo předsedové parlamentních stran. Balkon naproti jevišti byl vyhrazen pro senátory, místa nalevo pro členy vlády. Místa v hledišti byla určena pro další čestné hosty, první řada pro členy rodiny.

V předsálí byla umístěna kondolenční kniha, do níž se pozvaní mohli zapsat, pokud tak neučinili už dříve v sídle horní komory. V prostoru pro veřejnost u Kuberovy fotografie se objevily květiny, věnce, i svíčky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme