Zamlčuje důležité informace, kritizují poslanci Mynáře kvůli čínskému dopisu. Na jednání nepřišel

Sněmovní zahraniční výbor ve čtvrtek kritizoval Vratislava Mynáře, kancléře prezidenta Miloše Zemana. Výboru vadil postoj kancléře k dopisu čínského velvyslanectví k plánované cestě zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery z ODS na Tchaj-wan. Mynář podle výboru zamlčuje důležité informace a znevažuje okolnosti tlaku na Kuberu. Vyplývá to z usnesení výboru, které zveřejnil na twitteru člen výboru a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Výbor dal jasně najevo, a díky za to, že se velmi jasně vymezuje vůči stylu komunikace Kanceláře prezidenta se zástupci Parlamentu. Neochota se vyjádřit a vyvrátit podezření, že v celé věci hrála hradní kancelář nějakou roli, jen budí další podezření,“ uvedl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

Reportérka České televize: Hrad o tlaku na senátora Kuberu dál mlčí. Na odpovědi čeká rodina i veřejnost

Číst článek

Vyjádřil zároveň lítost nad tím, že se do konečné podoby usnesení nepodařilo prosadit výzvu, aby se k věci vyjádřil přímo prezident Miloš Zeman a aby informoval poslance o tom, jakou roli hrála Kancelář prezidenta republiky v doručení dopisu někdejšímu předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi.

Poslanci pozvali na čtvrteční jednání výboru i prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, který ale účast písemně odmítl.

Čínský dopis Kuberovi

Čínské velvyslanectví podle dřívějších informací Aktuálně.cz předalo v lednu Hradu dopis, kde hrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se uskuteční jeho plánovaná návštěva Tchaj-wanu.

Vnímáme to tak, že ho to stálo život, říká dcera zesnulého Kubery k ‚čínskému' výhrůžnému dopisu

Číst článek

Podle informací Deníku N požádal o vypracování dopisu čínské velvyslanectví Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. V polovině března odmítli čeští nejvyšší ústavní činitelé ve společném prohlášení nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními. Mynář informaci Deníku N popřel, Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1 svého kancléře podpořil, aniž sdělil něco dalšího.

Sněmovní zahraniční výbor dnes o dopisu jednal se zástupci ministerstva zahraničí. Ministr Tomáš Petříček z ČSSD na úvod řekl, že jeho úřad nebyl součástí komunikace, která byla čínskou ambasádou adresována Kanceláři prezidenta republiky, ani se nepodílel na vzniku doprovodného textu k dopisu, který vypracoval zahraniční odbor Hradu. Následně bylo jednání výboru pro veřejnost uzavřeno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme