Prezident Zeman udělí Kuberovi in memoriam nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva

Prezident Miloš Zeman udělí zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva. Řád prezident Kuberovi udělí na podzim při oslavě státního svátku 28. října.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Jaroslav Kubera na kongresu ODS | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Informaci serveru Blesk.cz potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Kubera zemřel náhle 20. ledna ve věku 72 let. Vláda v pondělí vyhlásila k jeho připomenutí na 3. února den státního smutku. Vlajky tak budou na úřadech staženy na půl žerdi, prapory doprovodí černé prapory.

Vlajky na půl žerdi a pieta v teplickém divadle. V pondělí bude státní smutek k uctění Kubery

Číst článek

Ve stejný den dopoledne se bude moci veřejnost v Krušnohorském divadle v Teplicích s bývalým primátorem rozloučit, odpoledne se bude konat pietní shromáždění v pražském Rudolfinu.

Kubera patřil mezi nejvýraznější politiky ODS. Téměř čtvrtstoletí stál v čele Teplic, dvě desetiletí byl senátorem. Ve vedení horní komory působil od roku 2016 nejprve jako místopředseda, od konce roku 2018 jako předseda.

Řád bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především na slavnostním večeru 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme