Zesnulého předsedu Senátu Kuberu připomíná státní smutek. V poledne se po celém Česku rozezněly sirény

Česko se v pondělí loučí se zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou. Jeden z nejvýraznějších politiků ODS a druhý nejvyšší ústavní činitel zemřel náhle před čtrnácti dny ve věku 72 let. Vláda na pondělí vyhlásila státní smutek. A Kuberu v poledne připomněly také sirény. Od 11 hodin se s Kuberou lidé loučí v Krušnohorském divadle v Teplicích, v 16 hodin pak začne pietní shromáždění v pražském Rudolfinu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:30 3. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Krušnohorského divadla, kde se shromáždění koná, dorazilo vedení horní komory, předseda a místopředseda ODS Petr Fiala a Martin Kupka i teplický primátor Hynek Hanza a další členové vedení města.

Už před jedenáctou hodinou čekalo u divadla asi 50 lidí v černém. U rakve stanuli na úvod shromáždění senátoři za ODS, zanedlouho je vystřídala vojenská čestná stráž.

„Přestože jsme zpravidla nehlasovali stejně, mimo hlasovací zařízení jsme byli kamarádi, a nejen kvůli cigaretě,“ řekl senátor za Chebsko a Tachovsko Miroslav Nenutil z ČSSD v narážce na to, že Jaroslav Kubera byl vášnivý kuřák.

Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil navrhl, aby ve Valdštejnském paláci, sídle horní komory, byla na Kuberovu památku lavička s popelníkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko se v pondělí rozloučí s Jaroslavem Kuberou. Předsedovi Senátu bylo nedožitých 73 let

„Na Jardu Kuberu vzpomínám jen v dobrém. Já ho zažil už před mnoha lety, když jsme řešili problémy příhraničních regionů. Už v té době byl svůj a svým zůstal. Já jsem s ním rád spolupracoval a mnohdy s ním nesouhlasil, ale vždycky to bylo ve finále v dobrém,“ řekl senátor za Karlovarsko Jan Horník ze STAN.

„Byl hodně lidský a udělal hodně pro město Teplice. Byl to velký člověk, který doopravdy bral demokracii tak, jak se má,“ uvedla Tepličanka Alena Mašková.

V sále s rakví zahalenou do státní vlajky byly už před začátkem obřadu desítky smutečních věnců. Před divadlem vlají černé vlajky. Na shromáždění dorazil i premiér a předseda ANO Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman.

V poledne se po celé zemi rozezněly sirény. Pravidelná zkouška sirén první středu v měsíci, tentokrát 5. února, pak bude zrušena. Sirénám nebude předcházet žádné upozornění.

Premiér Andrej Babiš během piety za Jaroslava Kuberu v Krušnohorském divadle v Teplicích | Foto: Robin Röhrich | Zdroj: Český rozhlas

‚Fičák‘ v Senátu

Doplňovací volby do Senátu budou na Teplicku koncem března. Vítěz nahradí zesnulého Kuberu

Číst článek

Jaroslav Kubera se narodil v roce 1947 v Lounech. Vystudoval gymnázium, pak nastoupil na dvě vysoké školy, ani jednu ale nedokončil. V roce 1992 vstoupil do Občanské demokratické strany. Členem horní komory parlamentu byl Kubera od roku 2000, předloni se stal jejím předsedou.

Šéf Senátu proslul svým humorem, ale také kontroverzními výroky. Kritický byl hlavně vůči fungování Evropské unie, dotacím, feministkám nebo ekologickým hnutím. Byl rovněž vášnivým kuřákem a dlouhodobě kritizoval zákazy kouření. „Člověk má zlomenou ruku a nemůže si zakouřit na zahradě nemocnice,“ obhajoval svůj zvyk ve sněmovně.

Celých čtyřiadvacet let stál Kubera v čele Teplic – nejdřív jako starosta a později jako primátor města. Ještě na lednovém sjezdu ODS promlouval ke spolustraníkům a byl plný energie. „Když jsem byl zvolen předsedou Senátu, tak jsem to přijal s velikou pokorou. Je to opravdu takový fičák, že si to málokdo umí představit, ale protože mě to šíleně baví, tak je to brnkačka,“ uvedl.

Prezident Zeman udělí Kuberovi in memoriam nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva

Číst článek

Odchod Jaroslava Kubery přijali s lítostí jeho političtí kolegové i oponenti. Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO Kuberu označil za fajn chlapa a úžasně vtipného člověka. „S jeho příchodem do pozice předsedy Senátu dostal Senát úplně jinou dynamiku a vztahy na úrovni čtyř nejvyšších představitelů byly velice dobré,“ řekl.

Podle šéfa ODS Petra Fialy byla osobnost Jaroslava Kubery v mnohém nenahraditelná. „Jaroslav Kubera byl slušný a poctivý člověk, slušný a poctivý politik. Je to vidět na celé jeho kariéře a musíme to také ocenit. Bude nám velice chybět,“ podotkl.

Prezident Miloš Zeman řekl, že Jaroslava Kuberu považoval za svého přítele, přestože se někdy v názorech lišili. 28. října chce Zeman zesnulému předsedovi Senátu udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva.

Pieta za zesnulého Kuberu začala v 11 hodin. | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

vvr, hau, ror, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme