Mynář odmítá spekulace o podílu na Kuberově smrti. Po novinářích chce omluvu

„Tvrzení, že jsem si měl ‚objednat výhružný dopis z čínské ambasády‘, je zcela nepravdivé a falešné. Vykonstruoval jej Deník N s úmyslem očernit mě, pana prezidenta a Čínskou lidovou republiku,“ uvedl kancléř Vratislav Mynář v prohlášení, které bylo ve čtvrtek zveřejněno na stránkách Pražského hradu. Vedoucí prezidentské kanceláře dodal, že redaktory deníku vyzval k omluvě nebo doložení svého tvrzení, jinak budou následovat právní kroky.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní kancléř Vratislav Mynář

Hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Nejsem advokátem Číny, ale dobré jméno mé i pana prezidenta budu hájit,“ míní Mynář. „Kdyby celá věc nebyla tak smutná, musel bych se smát, jak novináři, kteří nejdříve z pana Kubery léta dělali zastánce Číny a politického souputníka pana prezidenta v této otázce, z něj najednou dělají bojovníka proti Číně a oběť tohoto boje.“

Kancléř vysvětlil, že se dosud k článkům na téma předčasného úmrtí bývalého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) nevyjadřoval v úctě k jeho památce a rodině. Změnit názor ho donutily údajně až spekulace, které se v poslední době objevily.

Jak popisuje, s Kuberou se seznámili v roce 2010 a tykali si. „To, že o tomto našem vztahu nevěděla paní Kuberová, případně o jeho charakteru nabyla jiný dojem, je mi líto. Já jsem vztah nás dvou viděl tak, jak jsem popsal výše, a nemám důvod o tom lhát,“ stojí v prohlášení vedoucího hradní kanceláře.

Reportérka České televize: Hrad o tlaku na senátora Kuberu dál mlčí. Na odpovědi čeká rodina i veřejnost

Číst článek

Co se týče schůzek mezi Kuberou a prezidentem Milošem Zemanem, těch se kancléř údajně účastnil až s výjimkou jedné, kdy byl v karanténě po návratu z Číny. Co se na setkáním probírá a případně i to, jaké dokumenty na nich byly předány, dokazují zápisy. „Jasně z nich plyne, že k žádnému vyhrožování či vydírání na nich nedošlo,“ říká Mynář.

Jak tvrdí, chápe citové rozpoložení paní Kuberové i to, že dnes některé věci vnímá „citlivěji, než jak se ve skutečnosti staly“. Zmiňuje přitom událost, kdy měl Zeman Kuberu uhodit holí po hlavě. „Nic takového se nestalo – pan prezident v žertu naznačil poklepání holí,“ uvádí.

„Pan Kubera byl bohužel nemocný a svou nemoc nebral vážně. Vysoký tlak je zákeřná nemoc, která nebolí. Je mi líto, že zemřel, protože tu mohl ještě pár let být, udělat spoustu práce a bavit všechny okolo svým neformálním přístupem k životu i politice,“ dodal Mynář.

Čínský dopis Kuberovi

Čínské velvyslanectví podle dřívějších informací Aktuálně.cz předalo v lednu Hradu dopis, kde hrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se uskuteční jeho plánovaná návštěva Tchaj-wanu.

Podle informací Deníku N požádal o vypracování dopisu čínské velvyslanectví Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. V polovině března odmítli čeští nejvyšší ústavní činitelé ve společném prohlášení nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními.

Mynář informaci Deníku N popřel, Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1 svého kancléře podpořil, aniž sdělil něco dalšího.

Sněmovní zahraniční výbor ve čtvrtek o dopisu jednal se zástupci ministerstva zahraničí. Ministr Tomáš Petříček z ČSSD na úvod řekl, že jeho úřad nebyl součástí komunikace, která byla čínskou ambasádou adresována Kanceláři prezidenta republiky, ani se nepodílelo na vzniku doprovodného textu k dopisu, který vypracoval zahraniční odbor Hradu. Následně bylo jednání výboru pro veřejnost uzavřeno.

Dopis kancléře, ve kterém hrozí @Deník N žalobou. Za urážky, kdy zpochybnil můj duševní stav, se neomluvil. S @Lukáš Prchal čelíme od zveřejnění našeho článku o původu výhružného dokumentu pro Kuberu podobným tlakům. V naší práci budeme pokračovat. Text: denikn.cz/351599/mynar-k…

16:16 – 30. 04. 2020

11 122

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme