Zemřel Jaroslav Kubera, předseda Senátu a dlouholetý primátor Teplic

V pondělí zemřel předseda Senátu a dlouholetý primátor Teplic Jaroslav Kubera z ODS. Bylo mu 72 let. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí Senátu Sue Nguyen. Lítost nad smrtí druhého nejvyššího ústavního činitele v Česku už vyjádřily desítky politiků napříč všemi stranami. Kubera patřil k nejvýraznějším českým politikům posledních tří dekád. Řadu let byl také jednou z nejvýraznějších tváří ODS.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:22 20. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Kubera | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ano, bohužel tuto smutnou zprávu musím potvrdit a dále se k tomu v tuto chvíli nemůžeme vyjadřovat,“ uvedla mluvčí Senátu Sue Nguyen.

Politici reagují na úmrtí Kubery. ‚Považoval jsem ho za přítele, jeho smrti lituji,‘ uvedl prezident Zeman

Číst článek

„Bohužel je to pravda. Náhlá nevolnost, to je všechno, co vím. Výsledek je ale bohužel takový, že Jaroslav Kubera zemřel,“ řekl pro iROZHLAS.cz předseda ODS Petr Fiala.

„Jaroslav Kubera byl výraznou osobností nejen ODS, ale celé české politiky,“ dodal na twitteru.

„Byla to nějaká rychlá záležitost, udělalo se mu špatně v kanceláři, odvezli ho do Ústí nad Labem do nemocnice. Zřejmě nějaká srdeční příhoda,“ řekl serveru iROZHLAS.cz první místopředseda Senátu Jiří Růžička za TOP 09 a STAN.

„Mohu potvrdit, že jsme zasahovali v dopoledních hodinách,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí ústecké záchranné služby Prokop Voleník. Podle prvních informací byl politik převezen do kardiocentra, ale později Voleník informaci upřesnil s tím, že Kubera byl předán na urgentní příjem ústecké nemocnice.

Pravomoci po předsedovi Senátu dočasně přebírá první místopředseda, kterým je senátor za Prahu 6 Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN). V úterý dopoledne se sejde organizační výbor Senátu, který bude řešit další postup v otázce předsednictví horní komory Parlamentu.

„Smrt Jaroslava Kubery má smutné prvenství. Je to první takto vysoce postavený politik, který odešel ve své funkci. U politiků v takto významných funkcích úmrtí vždy následovala poté, co dotyčný již ve funkci nebyl,“ upozornil analytik České televize Kamil Švec. „Proto má každý předseda své místopředsedy, aby byl zastupitelný, nejen při takto smutných příležitostech, ale třeba i v případech vážných nemocí,“ doplnil politolog.

„Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji,“ uvedl prezident Miloš Zeman.

„Jaroslav Kubera byl stálicí naší politické scény. Už si ji bez něho ani nedovedu představit. Byl netuctovým politikem, byl svůj, říkal nahlas názory své a ne názory někoho jiného,“ uvedl pro televizi Prima exprezident a bývalý předseda ODS Václav Klaus.

„Nepodléhal žádným politickým módám, a proto byl vždy autentický. Na nic si nehrál. Bude nám v české politice chybět,“ dodal.

„Téhle šokující zprávě jsem nechtěl věřit. Pana Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Byl to fajn chlap, úžasně vtipný člověk. Když se stal předsedou Senátu, tak to dostalo úplně jinou dynamiku. Je mi to moc lito. Upřímnou soustrast celé jeho rodině,“ uvedl na twitteru premiér a šéf ANO Andrej Babiš.

Blahobyt a prosperita, ale i hrozba ‚zeleného tsunami‘. Přečtěte si novoroční projev předsedy Senátu Kubery

Číst článek

„Zpráva, která ke mně teď doputovala, se mi zdá naprosto neuvěřitelná. Předsedu Senátu Jaroslava Kuberu jsem považoval za přítele, ještě minulý týden jsme navštívili prezidenta, jako vždy oplýval humorem. Je mi to moc líto, že se takové chvíle nebudou opakovat. Upřímnou soustrast rodině,“ napsal na twitteru předseda sněmovny Radek Vondráček z ANO.

„Připadal mi nesmrtelný, nezastavitelný, nekonečný. Věřím, že i v kuřáckém nebi bude stejný jako tady. S cigárem, vtípky a velký srdcem. Nás ale opustil. Chybí mi už teď,“ uvedl expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek.

Nebral si servítky

Kubera byl dlouholetým politikem. Patřil k nejvýraznějším českým politikům posledních tří dekád a řadu let byl jednou z nejvýraznějších tváří ODS. Od listopadu 2018 zastával post předsedy Senátu, předtím byl zhruba dva roky jeho místopředsedou. A 24 let stál jako starosta a později primátor v čele Teplic.

„Pomohl velmi výrazně k tomu, že Senát je vnímán jako stabilní instituce, kde se věci projednávají seriózně,“ řekl Kuberův předchůdce v čele Senátu Milan Štěch z ČSSD.

Proslul také svými leckdy kontroverzními výroky, v nichž si nebral servítky. Kritický byl zejména vůči fungování Evropské unie, dotacím, feministkám nebo ekologickým hnutím. Známý byl také svou kuřáckou vášní.

STAN bude usilovat o post předsedy Senátu. Povinností Kubery se už nyní ujme jeho zástupce Růžička

Číst článek

Během své kariéry v politice zviditelnil řadou dalších kontroverzně vnímaných výroků či kroků. Již jako tajemník teplického městského úřadu začátkem devadesátých let pobouřil primátora Ústí nad Labem oznámením, že Teplice jsou přirozeným sídelním městem budoucího kraje.

Proslavil se také návrhem na řešení prostituce, která ve své době silně sužovala severočeské pohraničí, kdy navrhoval licence pro prostitutky.

Pozornost ve své době vzbudila i Kuberova snaha o snížení kriminality ve městě nebo jeho negativní postoj ke zvýšení pravomocí strážníků. „Být po mém, tak bych strážníkům nedal ani pistole. Na sbírání psích exkrementů je nepotřebují,“ řekl v roce 2006.

Ne vždy s pochopením se setkal u obcí také Kuberův takzvaný chodníkový zákon, který od zimy 2009 až 2010 zbavil povinnosti uklízet chodníky majitele přilehlých nemovitostí a zodpovědnost za jejich schůdnost přenesl na město.

Rodák z Loun (16. února 1947) vystudoval gymnázium, vysokoškolské studium nedokončil. V letech 1967 až 1969 pracoval v oddělení dovozu Sklo Unionu Teplice a poté až do roku 1990 v obchodním oddělení Elektrosvitu Teplice. Na přelomu let 1967 a 1968 byl členem KSČ. V ODS pak byl od roku 1992.

V letech 1990 až 1994 byl tajemníkem Městského úřadu Teplice. V roce 1994 byl poprvé zvolen teplickým starostou, ve funkci (od roku 2002 primátorské) byl až do předloňských voleb, po kterých se o ni již neucházel (do čela města byl tedy zvolen šestkrát). Ještě na podzim 2018 vedl v komunálních volbách teplickou ODS, která znovu zvítězila a získala post primátora.

Ještě na sjezdu byl plný energie a učil mě, jak předbíhat ve frontě, říká Němcová k úmrtí Kubery

Číst článek

Do Senátu byl Kubera poprvé zvolen v roce 2000, mandát poté třikrát obhájil. Po volbách v roce 2016 se stal místopředsedou horní komory. A od listopadu 2018 byl pak jeho předsedou, kdy vystřídal Milana Štěcha z ČSSD.

Někteří spolustraníci uvažovali o Kuberovi v roce 2017 jako o možném kandidátovi na prezidenta, politik ale případnou kandidaturu na nejvyšší funkci odmítl.

Ve stejném roce získal roli prezidenta Edvarda Beneše ve filmu Toman.

Ve funkci předsedy Senátu na sebe Kubera upozornil například vřelým vztahem k Tchaj-wanu, kam se koncem února chystal odjet v čele podnikatelské mise.

Plán vzbudil kritické reakce, a to nejen ze strany čínské diplomacie, ale také od prezidenta Zemana, který prosazuje vstřícnou politiku k Pekingu. Zeman loni dokonce pohrozil, že pokud Kubera na Tchaj-wan pojede, skončí jejich přátelství. Předseda Senátu ale odmítl, že by návštěva Tchaj-wanu byla protičínská.

Zemřeli ve funkci

  • 7. listopadu 1992 - Zraněním, která utrpěl při dopravní nehodě, podlehl federální poslanec, bývalý předseda Federálního shromáždění a jeden z čelných představitelů reformního Pražského jara 1968 Alexander Dubček.
  • 2. června 1999 - Zesnul senátor za ODS a významná postava protikomunistického disentu Václav Benda.
  • 22. listopadu 1999 - V americkém Seattlu zemřel poslanec, exministr zemědělství a bývalý šéf KDU-ČSL Josef Lux, který se v zámoří podrobil transplantaci kostní dřeně.
  • 5. června 2003 - Na služební cestě v Dánsku zemřel prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomír Voleník.
  • 24. července 2005 - Po téměř ročním boji podlehl rakovině ministr kultury a poslanec za ČSSD Pavel Dostál.
  • 5. listopadu 2007 - Po dlouhé nemoci zemřel hejtman Pardubického kraje Michal Rabas (ODS).
  • 8. ledna 2011 - Zemřel senátor za ČSSD a první polistopadový ministr zahraničí Jiří Dienstbier.
  • 8. července 2012 - Ve věku 54 let zemřel ve Vídni europoslanec Jiří Havel (ČSSD).
  • 22. ledna 2016 - V 62 letech zemřel poslanec Evropského parlamentu Miloslav Ransdorf (KSČM).
  • 20. ledna 2020 - V 72 letech zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

ako, pj, jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme