Ničil životy disidentů. Po 30 letech bývalý příslušník StB Maryško dostal trest za šikanování

Bývalý příslušník komunistické Státní bezpečnosti Jaroslav Maryško přijal dohodu o vině a trestu v kauze cíleného terorizování disidentů. Příslušníci StB na přelomu 70. a 80. let při akci Asanace lidi nepohodlné komunistickému režimu opakovaně vyslýchali, vyhrožovali jim a nutili je k emigraci.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:12 25. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Maryško na chodbě pražského obvodního soudu (leden 2020)

Jaroslav Maryško na chodbě pražského obvodního soudu (leden 2020) | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Soud dohodu obžalovaného se státní zástupkyní schválil a udělil Maryškovi podmíněný dvouletý trest se zkušební dobou na jeden rok. Rozsudek nabyl ve čtvrtek právní moci.

„Souhlasím s trestem a uvědomuju si pochybení,“ uvedl Maryško. „Jedná se o první dohodu ve věci takové trestné činnosti, jinak tento institut funguje velmi dobře,“ řekla novinářům žalobkyně Zdeňka Galková.

V kauze zneužití pravomoci úřední osoby čelí obžalobě ještě další čtyři bývalí příslušníci StB - Zbyněk Dudek, Karel Hájek, Rudolf Peltan a Jiří Šimák. Za zneužití pravomoci úřední osoby jim hrozí až desetileté tresty vězení. Jednání bylo odročeno na 18. března.

Policie stíhá ideologa KSČ Fojtíka. Podezřívá ho, že spoluzavinil smrt několika lidí na hranicích

Číst článek

Obžalovaní se ve čtvrtek líčení nezúčastnili, zastoupili je jejich obhájci. Soud vyhověl návrhu jednoho z nich, aby se ke znaleckému posudku hovořícím o tom, že do záznamů svazků StB se zasahovalo, a jsou tedy nevěrohodné, vyjádřil Karel Srp. Většinu líčení zabralo čtení listinných důkazů, například protokolu o domovní prohlídce u Vratislava Brabence a o jeho výslechu nebo o schůzkách chartistů a členů undergroundu.

Bývalí příslušníci StB podle obžaloby v rámci Asanace disidenty šikanovali v jejich bydlišti i v zaměstnání, bez důvodu je zadržovali a opakovaně prohledávali jejich byty.

Brabenci podle obžaloby vyhrožovali fyzickou likvidací a Šimák ho při výslechu zbil. Jaroslav Neduha, bývalý zpěvák skupiny Extempore, při minulém líčení sdělil, že mu vyhrožovali někdejší příslušníci StB vymyšleným spisem, podle kterého měl sexuální styk s nezletilými děvčaty.

Dudák a Šimák už byli v souvislosti s Asanací v minulosti odsouzeni, za týrání disidentů jim soudy uložily nepodmíněný trest v délce tři a půl roku.

Strach o rodinu

Bývalý podporučík StB Maryško se zneužití pravomoci úřední osoby dopustil podle obžaloby v letech 1978 až 1981. Tehdy se jako vedoucí pracovník podílel na projektech totalitního režimu s názvy Prevence, Izolace a Sanace mířených zejména proti signatářům Charty 77.

Akce Asanace

Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Jejím cílem bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit občany nepohodlné režimu k trvalému opuštění republiky. Pracovníci StB po celé zemi začali předem vytipované odpůrce režimu šikanovat v jejich bydlišti i v zaměstnání i fyzicky týrat.

Maryško mimo jiné schválil šikanování hudebníka skupiny Plastic People of the Universe Vratislava Brabence, kterého příslušníci StB obtěžovali neustálými výslechy a vyhrožováním únosem jeho ženy a dcery.

Brabenec skončil podle své výpovědi na výsleších zhruba padesátkrát. Některé výslechy trvaly až osm hodin. Při domovních prohlídkách pak disidentovi vyhrožovali tím, že u něj najdou samopal s jeho otisky prstů, za což by mu hrozilo dlouholeté vězení.

Jeden z příslušníků si také při prohlídkách pohrával s revolverem v ruce. „Jeho zábava byla, že mířil na psa a říkal: jestli se ten pes pohne, tak má smůlu,“ uvedl u soudu Brabenec.

StB tím nakonec přinutila Brabence k vystěhování do Rakouska a ztrátě československého občanství, podobně jako v případě zdravotní sestry Jany Převratské, na jejímž stíhání se Maryško také podílel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme