Soud odložil odvolání Staníka, bývalého tajemníka SPD. Za nenávistné výroky dostal roční podmínku

Městský soud v Praze ve středu nerozhodl o odvolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka proti ročnímu podmíněnému trestu za údajně nenávistné výroky pronesené v prostorách Sněmovny. Soud jednání odročil na září. Staník měl hanlivé výroky o homosexuálech, Romech a Židech pronést v parlamentu v říjnu 2017. Podle státní zástupkyně tak podněcoval k nenávisti vůči skupině osob.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý tajemník Jaroslav Staník stál v dubnu 2019 před soudem kvůli hanlivům výrokům vůči menšinám. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Staník ve středu ve své obhajobě mimo jiné požadoval, aby se k celému případu vyjádřil poslanec SPD Jaroslav Holík a doplnil tak dokazování. Staník dělal v minulosti Holíkovi poradce a zároveň je Holík muž, který byl u celého incidentu v říjnu roku 2017 přítomný.

‚Veřejně schvaloval nacistickou genocidu.‘ Přečtěte si, proč extajemník SPD dostal pokutu a podmíněný trest

Číst článek

Staník tvrdí, že právě s Holíkem tehdy popíjel alkohol, slavili prý úspěch SPD v tehdejších volbách a podle Staníka má tak k případu co říct. Zároveň zpochybňuje to, že v prostorách, kde byli, mohli svědci slyšet, co říká, popisuje Staník.

„Ten den bylo narváno k prasknutí, pochybuji, že pan svědek Černoch mohl něco slyšet v místě, kde on popisuje,“ uvedl ve středu Staník.

Podle prvoinstančního soudu Staníkovu vinu dostatečně prokázaly výpovědi někdejších poslanců za Úsvit přímé demokracie Martina Lanka a právě Marka Černocha, o kterém Staník mluvil.

Soud uložil bývalému tajemníkovi SPD roční podmíněný trest za výroky proti homosexuálům, židům a Romům

Číst článek

K poslaneckému klubu číslo 5 Staník ještě dodal, že tam tehdy seděl „výkvět národa“ – poslanci Parlamentu – současní nebo minulí, a Staník si prý nedovede představit, jak je mohl k čemukoli podněcovat.

‚Nejsem rasista‘

Incident se stal v říjnu 2017. Tehdejší tajemník SPD Jaroslav Staník podle obžaloby v prostorách dolní komory Parlamentu například uvedl, že „buzeranti a lesby jsou nemoc a měli by se střílet již po narození“. Staník také údajně řekl, „že by se homosexuálové, Romové a Židé měli posílat do plynu.“  

Vláda schválila zprávu o extremismu, podle níž Okamurova SPD zastínila radikální pravici

Číst článek

Bývalý tajemník SPD u soudu opakovaně uvedl, že není rasista. Připustil jen, že se s ostatními politiky bavil i o menšinách, popírá ale, že by je haněl. Podle něj je motivem trestního stíhání snaha poškodit hnutí SPD a jeho předsedu Tomia Okamuru.

Staníkovi nepomohla ani výpověď Marie Richterové, bývalé tajemnice někdejší ministryně práce Michaely Marksové z ČSSD. Staník jí měl říci, „že se zastává buzerantů a půjde hned za nimi“.

Kritika řízení

Obhájce Jaroslava Staníka například tvrdil, že přípravné řízení nebylo dobře připravené nebo že by soud měl ctít rovnost všech před zákonem, protože roční podmínka a peněžitý trest nejsou podle Staníkova obhájce přiměřené.

Státní zástupkyně na to ale namítla, že známky vykonstruovanosti celého procesu – jak o tom Staník mluví – neshledala. Staník se podle ní snažil výroky zpochybnit a podle ní je to jasné podněcování k nenávisti. Dodala taky, že jsou určité hranice svobody slova, které jsou stanovené zákonem a ty podle ní Staník překročil.

Jak případ dopadne, bude jasné až v září, na kdy odvolací soud ve středu jednání odročil.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme