‚Bu**ranti a lesby by se měli střílet po narození‘. Přečtěte si, jak policie popisuje výstup extajemníka SPD

„Cikáni a Židé by se měli zplynovat, pomáhání cikánům skončilo, bu**ranti a lesby jsou nemoc, měli by se střílet hned po narození.“ To je ukázka nenávistných výroků, z nichž se bývalý tajemník hnutí Svoboda a přímá demokracie Jaroslav Staník bude zpovídat před soudem. Dosud se na veřejnosti objevila jen útržkovitá svědectví účastníků incidentu, server iROZHLAS.cz nyní zveřejňuje celou obžalobu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Staník | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kriminalisté vyslechli poslance a zaměstnance sněmovny, kteří byli v parlamentní restauraci během Staníkova výstupu přítomni. V poskytnuté obžalobě jsou jejich jména začerněna, politici se však již dříve k události veřejně vyjadřovali. Sám obviněný hlavní aktér odmítl vypovídat. Bývalý poslanec zvolený za Úsvit Marek Černoch popsal, že když loni 24. října večer do restaurace dorazil, podnapilý a velice hlučný tajemník klubu SPD tam již seděl.

Bývalý tajemník SPD Staník půjde kvůli nenávistným výrokům před soud. Hrozí mu až tři roky vězení

Číst článek

‚Hrubě urážel ministryni‘

Problém začal ve chvíli, kdy přišla tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) s asistentkou. Černoch u výslechu uvedl, že Staník tehdejší členku vlády hrubě urážel.

„Slyšel, i když byl ve druhé místnosti, jak obviněný křičel, že je 'p**a'. Následně slyšel z místnosti, kde byl obviněný, výrok: 'Bu**ranti a lesby jsou nemoc, měli by se střílet hned po narození,'"uvádí obžaloba, kterou server iROZHLAS.cz získal podle informačního zákona a v plném znění ji publikuje.   

Černoch vyšetřovatelům řekl, že i když Staníka neviděl, je si jistý, že výroky pronesl on, protože jeho hlas pozná: „Dále slyšel, jak obviněný řekl, že cikáni a Židé by se měli zplynovat.“  

‚Marksová Engelsová‘

Policie vyslechla také samotnou Marksovou, kterou podle jejího popisu Staník přivítal slovy: „Ministryně Marksová Engelsová a ty podporuješ bu**ranty.“ Asistentka někdejší vrcholné političky popsala, že ze Staníka, jehož tehdy neznala, měla strach a vyhýbala se mu. Seděla tři stoly vedle tajemníka SPD, z jehož úst slyšela, že „pomáhání cikánům skončilo“ a „bu**ranti a cigoši, všichni do plynu“.

Vypovídali také tři zaměstnanci parlamentní restaurace. Jedna členka obsluhy uvedla, že inkriminovaný večer žádné xenofobní komentáře od Staníka neslyšela, jindy ale zaznamenala, jak pronesl „Židé do plynu“. Obžaloba však pracuje i s popisem incidentu v médiích a s fotografiemi z restaurace.

‚Nejsou pochybnosti‘

Ačkoliv Staník odmítl vypovídat, státní zástupkyně Klára Svobodová o pronesení rasistických a nenávistných výroků nepochybuje. „Při zkoumání obsahu jednotlivých výroků si nelze nevšimnout nenávistného postoje obviněného k Židům, etnické skupině Romů a homosexuálům,“ zdůvodnila.

V obžalobě také dodává, že každý průměrně inteligentní člověk ví, co se dělo během druhé světové války, tedy že v plynových komorách bylo zavražděno několik milionů Židů i příslušníků jiných národností.

Jaroslav Staník

Staník byl tajemníkem SPD a asistentem poslance SPD Jaroslava Holíka. V asistentské funkci skončil na přelomu loňského listopadu a prosince, protože byl podle Holíka příliš vytížen jako tajemník. Při říjnových volbách bránil novinářům ve vstupu do volebního štábu SPD a volal na ně policii.

‚Vyjadřuje souhlas s vraždami Židů‘

„Obviněný sice nezpochybňuje, že se uvedené zločiny staly, ale vyjadřuje s nimi souhlas, přičemž odkazování na uvedené vyhlazování není možné považovat za nic jiného, nežli schvalování nacistických zločinů a zločinů proti lidskosti. Skutečnost, že si osoby podávající vysvětlení nezapamatovaly doslovné znění výroků, nic na uvedeném nemění,“ vysvětluje obžaloba.

Staníka viní z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia, za což mu hrozí až tři roky a také peněžitý trest 70 tisíc korun.

Obvodní soud pro Prahu 1 již přitom extajemníka SPD na začátku srpna potrestal dvouletou podmínkou a výše zmíněnou pokutou. Potrestal ho ale bez veřejného projednání, takzvaným trestním příkazem, proti němuž Staníkův obhájce podal odpor. Případ tak soud musí projednat v hlavním líčení.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme