Staníkův obhájce podal odpor, kauzu bývalého tajemníka SPD tak bude řešit soud

Podmínka ani peněžitý trest pro bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka neplatí. Staníkův obhájce podal odpor, čímž se vydaný trestní příkaz ruší. Případ bude řešit obvodní soud v hlavním líčení. Informovala o tom Česká televize.

Praha (Aktualizováno: 16:55 9. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Staník, tajemník SPD na snímku z října 2017 | Foto: MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Staníkovi uložil na začátku srpna Obvodní soud pro Prahu 1 za rasistické a nenávistné výroky ve sněmovně na adresu Židů, Romů a homosexuálů dvouletou podmínku. Podle trestního příkazu měl také zaplatit 70 tisíc korun.

Marksová neříká pravdu, hájí tajemníka SPD Okamura. Slyšela jsem část o homosexuálech, tvrdí ministryně

Číst článek

„Obviněný byl uznán vinným ve smyslu podané obžaloby, tedy ze spáchání přečinu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod a dále z popírání, schvalování a ospravedlňování genocidy,“ upřesnil tehdy šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Peněžitý trest ani podmínka pro extajemníka po podání odporu neplatí. „Ve věci podal obviněný prostřednictvím svého obhájce odpor do trestního příkazu, čímž byl trestní příkaz zrušen a ve věci bude dále vedeno řízení,“ potvrdila Radiožurnálu mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Ivana Tichá.

‚Měli by se zlikvidovat'

Bývalý tajemník SPD podle některých svědků loni v říjnu posílal ve sněmovní restauraci příslušníky menšin do plynu.

„Vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození,“ řekl dříve serveru Aktuálně.cz bývalý poslanec Marek Černoch (zvolený za Úsvit).

Tehdejší ministryně práce Michaela Marksová z ČSSD popsala, že když do místnosti vešla, silně opilý Staník ji oslovil jako Marxovou-Engelsovou. Řekl pak, že ministryně podporuje homosexuály, kteří by se měli zlikvidovat.

Policie letos v červenci uvedla, že Staníka navrhla obžalovat. Předseda SPD Tomio Okamura v reakci na postup policistů zdůraznil, že Staník není členem ani tajemníkem hnutí.

Staník však tajemníkem SPD býval, stejně tak byl asistentem poslance SPD Jaroslava Holíka. V asistentské funkci skončil na přelomu loňského listopadu a prosince, protože byl podle Holíka příliš vytížen jako tajemník. Při říjnových volbách bránil novinářům ve vstupu do volebního štábu SPD a volal na ně policii.

haf, lng Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme