Jaroslav Tvrdík byl jmenován ministrem obrany

Kabinet Miloše Zemana má nového ministra. V křesle šéfa obrany Jaroslav Tvrdík vystřídal Vladimíra Vetchého. Na Pražském hradě ho dnes do funkce jmenoval prezident Václav Havel. Vladimír Vetchý byl odvolán kvůli špatnému hospodaření resortu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do tří měsíců má nový ministr připravit koncepci profesionalizace naší armády. Sám Jaroslav Tvrdík říká, že radikální reforma resortu bude jeho prioritou a profesionalizace armády její součástí. Jak uvedl krátce po svém jmenování, je si vědom toho, že reforma musí být provedena v souladu s ekonomickými možnostmi státu. Podle Tvrdíka je na ministerstvu i v celé armádě dostatek kvalifikovaných, fundovaných a schopných lidí, kteří mu s tímto nesnadným úkolem pomohou.

Premiér Zeman na Pražském hradě konstatoval, že Tvrdíka pověřil, aby našel cestu k profesionalizaci armády a zrušení všeobecné branné povinnosti. Upozornil ho však, že značnou část prostředků na vytvoření profesionální armády musí získat právě z úspor, které vzniknou odstraněním dosavadního neefektivního hospodaření v resortu.

Svou desetiletou kariéru profesionálního vojáka Jaroslav Tvrdík na rozdíl od pravicové opozice považuje za přínos pro své působení v čele ministerstva. Jak řekl v rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál, tato zkušenost mu umožnila reálně poznat vnitřní situaci v armádě, život vojáků z povolání i civilních zaměstnanců. Zároveň zdůraznil, že na své desetileté působení v české armádě je hrdý. Podle pravicových politiků je Tvrdíkova minulost profesionálního vojáka v rozporu s koncepcí civilní kontroly armády. Nový ministr podle svých slov věří, že tato kritika bude patřit jen k ojedinělým, s nimiž se za svého působení v čele resortu setká. V zásadních otázkách obranyschopnosti naší země se bude snažit nalézt s opozicí shodu.

Eva Hůlková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme