Hejtmanka: Záchranářka Brožová je obětí dění v zákulisí, petici na její podporu ráda podepíšu

Záchranářka Veronika Brožová je podle středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) obětí dění v zákulisí. Stává se podle ní součástí zákulisních půtek, uvedla v pondělním prohlášení pro novináře. Pokorná Jermanová ráda podepíše petici Pirátů na podporu Brožové. Hejtmanka uvedla, že není typem člověka, který řeší problémy podáním trestních oznámení. Zastupitel za opoziční ODS Martin Kupka to zpochybnil, podle něj nejde o první případ.

Video Praha (Aktualizováno: 13:43 1. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtmanka po svém vystoupení neumožnila novinářům pokládat dotazy. Stále tak není jasné, zda kraj podal trestní oznámení právě na Brožovou, nebo pouze na list Náš region, který zveřejnil otevřený dopis záchranářky adresovaný hejtmance, ve kterém psala o nedostatku ochranných prostředků u středočeských záchranářů v době koronavirové epidemie. Kauzou se má v pondělí zabývat i krajské zastupitelstvo.

Do politických sporů se zatáhnout nenechám, reaguje záchranářka Brožová na slova hejtmanky Jermanové

Číst článek

„Nemám nic osobního proti paní Brožové a nikdy jsem ani nic osobního proti paní Brožové neměla. Je mi líto, že ona se stává součástí jakýchsi půtek v zákulisí, možná politických půtek. Já tohoto způsobu boje nejsem příznivcem,“ řekla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Hejtmanka se zmínila o petici, kterou založila Pirátská strana na podporu záchranářky, v níž zároveň vyzvali hejtmanku, aby nezneužívala trestní řád k šikaně svých zaměstnanců.

„Pokud za mnou přijdou, já tu petici ráda podepíšu. Protože je to tak, že ona je obětí toho, co se děje v zákulisí. Já si vážím práce její, celé záchranné služby, všech lékařů, všech sestřiček,“ řekla Pokorná Jermanová.

„Jsem velmi nespokojená, jak se hraje se slovíčky. Mrzí mě to. A beru si z toho poučení a doufám, že i všichni ostatní. A byla bych ráda, abychom zpytovali svědomí opravdu všichni. Nechci žádným způsobem poškodit paní Brožovou. Ona od nás odchází. Přeji jí do dalšího angažmá hodně štěstí nejenom v práci, ale i v osobním životě,“ uvedla hejtmanka na závěr svého vystoupení.

Záchranářka Brožová ale slova hejtmanky odmítla. „Necítím se být obětí, jsem apolitický člověk a do žádných politických sporů, šarvátek a tahanic se zatáhnout nenechám,“ řekla v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

Případ Brožové

Záchranářka ze Zdib Brožová 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Následoval článek vydaný počátkem koronavirové pandemie listem Náš region, který použil její otevřený dopis.

Nařčení ale kraj odmítá. V té době bylo podle něj každé sanitní vozidlo vybaveno třemi sety pro použití při kontaktu s pacientem s podezřením na vysoce nakažlivou nákazu. Kdyby se set použil při zásahu, měl být okamžitě doplněn na stanovišti z okresního či centrálního skladu.

Trestní oznámení Jermanové je nešťastné a zbytečné, říká Babiš o konfliktu se záchranářkou

Číst článek

Kraj tvrdí, že záchranářka neměla pravdu, a podal trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy. Stále ale není jasné, zda podal trestní oznámení právě na záchranářku Brožovou, nebo pouze na list Náš region. Vydavatelství trvá na tom, že se článek zakládal na pravdě a kraj se místo vysvětlení snaží umlčet své kritiky.

„Nejsem člověk, který řeší problémy podáváním trestních oznámení a rozhodně ne na člověka, který řekl svůj názor, i když ne úplně šťastným způsobem, protože situace byla vyhrocená a chápu to,“ řekla hejtmanka.

Podle ní jde o její první trestní oznámení. „Znovu chci vyjádřit lítost nad tím, že paní Brožová toto musí absolvovat, rozhodně to nebylo mým úmyslem a ani účelem celé této záležitosti,“ uvedla Pokorná Jermanová.

Zastupitel za opoziční ODS Martin Kupka tvrdí, že nejde o první podobný případ. „Když hejtmanka říká, že nikdy trestní oznámení nepodávala, tak to není pravda, protože podala před časem trestní oznámení i na zastupitele Michaela Pánka,“ řekl Kupka.

Zastupitel za ODS Pánek upozorňoval na možné nehospodárné chování krajských silničářů. Radní pro dopravu František Petrtýl (ANO) i Pokorná Jermanová jeho obvinění opakovaně odmítali.

Kritika opozice

Informace o trestním oznámení vyvolaly kritiku od opozice. Od postupu kraje se distancoval i šéf středočeské ČSSD Robin Povšík, ČSSD je v kraji v koalici s ANO. Podle hejtmančina náměstka Miloše Petery (ČSSD) kauza nebude mít vliv na koaliční spolupráci.

Záchranářka ze Zdib si veřejně stěžuje na nedostatek roušek. Podle šéfa lže a porušila pracovní řád

Číst článek

Povšík označil podání trestního oznámení za politicky i morálně nepřijatelné a vyzval hejtmanku k jeho stažení. Třebaže Povšík není ve vedení kraje, za postoj úřadu se omluvil.

Brožová podle vyjádření pro Českou televizi trvá na tom, že neudělala nic špatného a neřekla nic lživého. Zástupci kraje byli podle ní na setkání rozzlobení kvůli tomu, že jim nezavolala a informace zveřejnila. Podle Jermanové podala Brožová již výpověď, na krajské záchrance tak končí.

Po zveřejnění informací začali údajně na krajský úřad volat lidé s dotazy, zda záchranka situaci zvládne.

Kraj se v souvislosti s článkem v Našem regionu rozhodl 19. března, že podá trestní oznámení. Případem se zabývají kriminalisté z odboru extremismu a terorismu. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka je to kvůli nouzovému stavu, kdy vyšetřování možného šíření poplašné zprávy spadalo do jejich gesce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme