Český rozhlas rozjíždí tak trochu jiný twitterový účet. Seznamte se s Jaroušem a sledujte rok 1968 jeho očima

Součástí programové nabídky a webu Českého rozhlasu k 50. výročí událostí roku 1968 je i twitterový účet Jaroslav Hlas 68. Zájemci díky němu mohou den po dni sledovat fiktivní příběh čerstvého jednatřicátníka Jarouše, který pracuje v Československém rozhlase roku 1968. Do svého twitterového deníku si zapisuje profesní a osobní postřehy, sdílí ale také archivní zvuky z vysílání rozhlasu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekt 1968 | Foto: repro twitter @jarous68

Jaroušův účet rozvíjí hned několik dějových linií, které může každý ze čtenářů sledovat zvlášť díky unikátním hashtagům.

Pod #ziju68 se skrývají příspěvky, které se přímo vážou ke každodennímu životu v roce 1968. Najdete pod nimi i příspěvky s archivními zvuky z dobového vysílání Československého rozhlasu.

Na příspěvky z osobního Jaroušova života upozorňuje hashtag #denik68. Rozhlasovou linku příběhu pak najdete pod označením #rozhlas.

Jaroušovým působištěm je Redakce mezinárodního života, která v roce 1968 patřila mezi nejprogresivnější rozhlasová pracoviště.

Československý rozhlas na jaře 1968 díky uvolňování cenzury začíná vysílat unikátní pořady, které mezi lety 1948 a 1989 nemají obdoby.

Proč sledovat Jarouše68

  • formou fiktivního příběhu se dozvíte o každodenním životě roku 1968
  • můžete sledovat 50 let staré události z domova i ze světa, rozhlasové zákulisí, kulturní život v ČSSR nebo sportovní události
  • budete moci postupně rozplétat Jaroušův osobní příběh a zapojit se do rozhodování o jeho osudu
  • s postavami z Jaroušova deníku se setkáte i v rozhlasové hře Petra Kazdy „Včera, dne 20. srpna…“, kterou odvysílají stanice ČRo 21. srpna 2018 

Postava Jarouše samozřejmě bedlivě sleduje dění v ČSSR i zahraničí. O domácích událostech se dozvídá především z denního tisku. Kromě politických témat se twitterový profil plní i Jaroušovými postřehy k dobové kulturní produkci nebo sportu (#filmy68, #knihy68 a #sport68).

Kdo a jak spravuje twitterový účet @jarous68

  • twitterové příspěvky připravují členové Rešeršního oddělení a knihovny Českého rozhlasu Tomáš Dufka a Miroslav Tomek, archivní zvuky vybírá Ondřej Franta
  • scénář příběhu tvůrci vymýšlejí na základě odborné literatury a dobových materiálů, včetně zvukových nahrávek z vysílání Československého rozhlasu
  • nezastupitelným zdrojem informací o roce 1968 jsou i tzv. „deníčky“ vysílání z r. 1968, uchované v Archivu ČRo
  • pro věrohodnost Jaroušova příběhu konzultuje tým tvůrců reálie 60. let s dobovými pamětníky a odbornou veřejností

Zahraniční linku příběhu nám pomáhá rozplétat postava Jaroušovy sestry Marie (#marie68), která v dramatickém měsíci květnu studuje ve Francii.

Projekt @jarous68 potrvá do září 2018, kdy se sledující dočkají rozuzlení Jaroušova příběhu.

Tomáš Dufka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme