Český rozhlas rozjíždí tak trochu jiný twitterový účet. Seznamte se s Jaroušem a sledujte rok 1968 jeho očima

Součástí programové nabídky a webu Českého rozhlasu k 50. výročí událostí roku 1968 je i twitterový účet Jaroslav Hlas 68. Zájemci díky němu mohou den po dni sledovat fiktivní příběh čerstvého jednatřicátníka Jarouše, který pracuje v Československém rozhlase roku 1968. Do svého twitterového deníku si zapisuje profesní a osobní postřehy, sdílí ale také archivní zvuky z vysílání rozhlasu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekt 1968 | Foto: repro twitter @jarous68

Jaroušův účet rozvíjí hned několik dějových linií, které může každý ze čtenářů sledovat zvlášť díky unikátním hashtagům.

Pod #ziju68 se skrývají příspěvky, které se přímo vážou ke každodennímu životu v roce 1968. Najdete pod nimi i příspěvky s archivními zvuky z dobového vysílání Československého rozhlasu.

Na příspěvky z osobního Jaroušova života upozorňuje hashtag #denik68. Rozhlasovou linku příběhu pak najdete pod označením #rozhlas.

Jaroušovým působištěm je Redakce mezinárodního života, která v roce 1968 patřila mezi nejprogresivnější rozhlasová pracoviště.

Československý rozhlas na jaře 1968 díky uvolňování cenzury začíná vysílat unikátní pořady, které mezi lety 1948 a 1989 nemají obdoby.

Proč sledovat Jarouše68

  • formou fiktivního příběhu se dozvíte o každodenním životě roku 1968
  • můžete sledovat 50 let staré události z domova i ze světa, rozhlasové zákulisí, kulturní život v ČSSR nebo sportovní události
  • budete moci postupně rozplétat Jaroušův osobní příběh a zapojit se do rozhodování o jeho osudu
  • s postavami z Jaroušova deníku se setkáte i v rozhlasové hře Petra Kazdy „Včera, dne 20. srpna…“, kterou odvysílají stanice ČRo 21. srpna 2018 

Postava Jarouše samozřejmě bedlivě sleduje dění v ČSSR i zahraničí. O domácích událostech se dozvídá především z denního tisku. Kromě politických témat se twitterový profil plní i Jaroušovými postřehy k dobové kulturní produkci nebo sportu (#filmy68, #knihy68 a #sport68).

Kdo a jak spravuje twitterový účet @jarous68

  • twitterové příspěvky připravují členové Rešeršního oddělení a knihovny Českého rozhlasu Tomáš Dufka a Miroslav Tomek, archivní zvuky vybírá Ondřej Franta
  • scénář příběhu tvůrci vymýšlejí na základě odborné literatury a dobových materiálů, včetně zvukových nahrávek z vysílání Československého rozhlasu
  • nezastupitelným zdrojem informací o roce 1968 jsou i tzv. „deníčky“ vysílání z r. 1968, uchované v Archivu ČRo
  • pro věrohodnost Jaroušova příběhu konzultuje tým tvůrců reálie 60. let s dobovými pamětníky a odbornou veřejností

Zahraniční linku příběhu nám pomáhá rozplétat postava Jaroušovy sestry Marie (#marie68), která v dramatickém měsíci květnu studuje ve Francii.

Projekt @jarous68 potrvá do září 2018, kdy se sledující dočkají rozuzlení Jaroušova příběhu.

Tomáš Dufka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme