Javier Solana přijel do Česka zjistit, jak budeme od ledna řídit Unii

Do České republiky přijel jeden z klíčových zástupců Evropské unie - Javier Solana. Vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Unie se v Praze sešel s premiérem Mirkem Topolánkem, prezidentem Václavem Klausem i ministry obrany a zahraničních věcí. Důvod návštěvy? Češi začnou za necelý měsíc předsedat Evropské unii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Javier Solana  a Václav Klaus

Javier Solana a Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Javier Solana připomněl, že české předsednictví bude ovlivňovat světová finanční krize. Češi by proto měli rychle navázat vstřícné vztahy s příštím prezidentem Spojených států Barackem Obamou. Jedině ve spolupráci s Američany je totiž možné s krizí bojovat.

Solana je přesvědčený o tom, že Češi svoje předsednictví zvládnou a že Praha v čele Unie bude slavit úspěch. Vyhnul se ale komentářům k osobě prezidenta Václava Klause, který je znám svými euroskeptickými postoji.

Schůzku prezidenta s europoslanci provázela ostrá roztržka

Nepříjemným incidentem skončila dvoudenní návštěva delegace Evropského parlamentu v Praze. Zástupci europarlamentních politických frakcí v čele s šéfem Evropského parlamentu Hans-Gertem Pötteringem jednali s českými politickými špičkami o našem předsednictví Unie.

Na závěr se vypravili i za hlavou našeho státu na Hrad. Prezidentu Klausovi přinesli jako dárek vlajku Evropské unie a navrhli mu ji na Hradě vyvěsit. Klaus je přitom znám odmítavým postojem k tomuto symbolickému gestu.

Oleje do ohně pak přilil šéf frakce zelených v Evropském parlamentu Daniel Cohn-Bendit, když se Václava Klause dotazoval na jeho vztah k zakladateli hnutí Libertas v Irsku Declanu Ganleymu.

Hrad to označil za provokaci - takový tón prý na Pražském hradě nezazněl po desetiletí. Konflikt nakonec hasil Pöttering: podle něj se obě strany rozešly konstatováním, že je nutné během českého předsednictví spolupracovat.

Marika Táborská, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme