Jazyková škola v Praze nese nově jméno disidentky Natálie Gorbaněvské

Transparent s nápisem „Za vaši i naši svobodu“ rozvinulo 25. srpna 1968 osm statečných na Rudém náměstí v Moskvě. Jednou ze statečných, kteří protestovali proti okupaci Československa, byla i ruská disidentka Natálie Gorbaněvská. V Praze 5-Stodůlkách je po ní ode dneška pojmenovaná jazyková škola.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Fajnberg a potomci Gorbaněvské u jazykové školy, která po ní byla pojmenována | Foto: Martin Karlík

Slavnosti se zúčastnili synové a také vnuci Natálie Gorbaněvské.

Tabulku se jménem školy, která nově nese jméno ruské disidentky, odhaloval i Viktor Fajnberg, který tehdy na Rudém náměstí také protestoval proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Účast příbuzných Gorbaněvské a Viktora Fajnberga ocenili všichni přítomní potleskem. Slavnost sledovali také učitelé a studenti školy.

Učí tady i ruštinu. Na školu také chodí cizinci včetně v tuzemsku žijících Rusů, kteří se chtějí naučit česky.

Jazyková škola Natálie Gorbaněvské | Foto: Martin Karlík

Ředitel školy Zdeněk Okůnek působil jako kulturní a školský přidělenec v Ruské federaci a pravidelně se setkával s ruskými ochránci lidských práv.

„Měl jsem tu čest se osobně znát i s Larisou Bogorazovou, jednou z účastnic demonstrace 25. srpna 1968 na Rudém náměstí. Atmosféra v Rusku mě přesvědčovala o tom, jak je nutné něco dělat v oblasti lidských práv a jak jsou jejich ochránci důležití pro občanskou společnost, pro nás všechny,“ řekl Okůnek.

Časem se seznámil i s Gorbaněvskou, pozval ji do České republiky a loni ji provázel při její návštěvě Prahy. Pozval ji také do školy, kde je ředitelem. Měsíc na to, v listopadu 2013, Gorbaněvská zemřela.

Fajnberg večer na Hradě nebude

Natálie Gorbaněvská dnes pravděpodobně dostane na návrh Českého rozhlasu od prezidenta Miloše Zemana vyznamenání. Stejně jako další protestující z Rudého náměstí rozhlas na ocenění navrhoval i Viktora Fajnberga.

Ocenění pro Gorbaněvskou od Miloše Zemana Fajnberga těší, řekl ale, že na udílení vyznamenání přijít nemůže.

Viktor Fajnberg (uprostřed) | Foto: Martin Karlík

„Ani já, ani Pavel Litvinov (další ze skupiny osmi statečných, pozn. red.) nemůžeme být na večerním ceremoniálu, protože chování Miloše Zemana, jeho vřelé vtahy s představiteli Putinova režimu jsou v protikladu s celým životem Natálie Gorbaněvské, v protikladu s jejím přesvědčením a tím, za co bojovala,“ vysvětlil Fajnberg.

Dodal, že nedávná vystoupení Miloše Zemana k špatně zamaskované agresi Vladimira Putina proti Ukrajině jsou neslučitelná s heslem „Za vaši a naši svobodu“, který Gorbaněvská přinesla před lety na Rudé náměstí.

Fajnberg byl v pondělí v Bratislavě, kde mu vyznamenání za protest v srpnu 1968 v Moskvě udělil slovenský prezident Andrej Kiska. In memorian ocenění dostala i Natálie Gorbaněvská.

Martin Karlík, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme