Jazykové zkoušky pro cizince budou těžší. Testům se vyhnou jen lidé z EU

Cizince brzy čeká těžší zkouška z českého jazyka, pokud chtějí v Česku získat trvalý pobyt nebo případně i občanství. U písemných testů i pohovorů budou muset prokázat mnohem hlubší znalost jazyka a v případě žádostí o občanství i znalost českých reálií. Stát plánuje zpřísnit zkoušky do dvou let. Nejvíce o ně mají zájem Ukrajinci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinci v Česku

Cizinci v Česku | Foto: Správa uprchlických zařízení

Julia Kurbanová se do Česka přistěhovala před patnácti lety z Kazachstánu. Mluví anglicky, rusky, ukrajinsky a také kazašsky. Nejradši má ale češtinu. V Praze se s rodinou usadila natrvalo.

„Po rozpadu Sovětského svazu se nám otevřely hranice a říkali jsme si, že by bylo fajn se podívat na svět, jaké je to venku. Myslím si, že Česká republika k nám má jazykově i kulturně hodně blízko.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O zpřísnění zkoušek z českého jazyka pro cizince se zajímala Petra Benešová

Když si mladá žena žádala o trvalý pobyt, musela složit zkoušku z češtiny. Teď čeká i na udělení českého občanství.

„Já jsem chápala, když jsem přijela do České republiky, že když chci zapadnout, když tu chci zůstat, tak český jazyk je první věc, kterou musím ovládnout.“

Už tři roky musejí cizinci skládat zkoušku z češtiny, když chtějí na území Česka získat trvalý pobyt a s ním i sociální a zdravotní výhody, které země nabízí. Jestliže ale dosud stačilo umět tu nejzákladnější úroveň jazyka, u které cizinec prokáže, že se domluví v obchodě nebo na úřadech, od roku 2014 bude zkouška o stupeň těžší.

Podoba přísnější zkoušky není jasná

V současné době je zkouška z češtiny pro cizince na úrovni A1 prokazující porozumění základním informacím a obratům a schopnost mluvit o základních problémech.

„Je potřeba, aby se člověk mohl domluvit na nějakém termínu, věděl kdy, kde a kam má přijít, a uměl odpovědět na základní otázky, co dělal dneska a co bude dělat zítra, a porozumět základu sdělení,“ vysvětluje koordinátora vzdělávacích programů z Centra pro integraci cizinců Alena Felcmanová.

Oficiální podoba nové podoby zkoušek zatím není jasná. Podle Felcmanové se předpokládá navýšení úrovně na A2.

Nyní se zkouška skládá ze čtyř dvacetiminutových částí, z toho jsou tři písemné a jedna konverzační.

Cizinci mají k dispozici řadu informačních materiálů a zkušebních testů umožňujících připravit se na zkoušku. „Pro další úrovně tam zatím nic nevíme,“ upozorňuje Felcmanová.

Zpřísnění pravidel čeká i dlouhodobý pobyt

Zpřísní se podmínky i pro dlouhodobý pobyt. Pro jeho získání bude muset cizinec složit základní úroveň, která dnes stačí pro trvalý pobyt.

„V případě dlouhodobého pobytu pro účely podnikání je to proto, aby ti, kteří tady podnikají, byli schopni komunikovat na nějaké úrovni v českém jazyce. S tím se potýkáme i v případě kontrol státních orgánů. V případě jakýchkoli prodejů cizinců je problém, že se odvolávají na to, že neumějí česky,“ vysvětluje důvody Tomáš Zatloukal z odboru vzdělávání ministerstva školství.

V případě žádostí o české občanství bude muset uchazeč také udělat zkoušku z jazyka a českých reálií.

Dnes k občanství stačí pouze ústní pohovor. Stát tak chce, aby cizinci snadněji a lépe zapadli do české společnosti a její kultury. Testům se v Česku vyhnou jen lidé, kteří přijdou ze zemí Evropské unie.

Igor Maňour, Petra Benešová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme