Společnost JCDecaux zahájila s Českem arbitráž kvůli pronájmu reklamních ploch, výši škody neuvedla

Mezinárodní skupina JCDecaux zahájila 16. září s Českou republikou arbitrážní spor ohledně ukončení pronájmu reklamních ploch ze strany pražského dopravního podniku. Vyplývá to z aktualizovaného přehledu arbitrážních sporů, který v pondělí zveřejnilo ministerstvo financí. Konkrétní výše požadované škody v žalobě není podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce uvedená.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost JCDecaux podle ministerstva tvrdí, že dopravní podnik měl údajně porušit dříve poskytnuté záruky, které se týkaly pronájmu reklamních ploch společnosti Rencar Praha, ve které má podíl. (ilustrační foto) | Foto: Regis Duvignau | Zdroj: Reuters

Firma na konci února poslala předžalobní výzvu. Tehdy vyčíslila škodu po jednání české strany na 40 milionů eur (zhruba miliardu korun). Dopravní podnik (DPP) nárok společnosti odmítl a v případě arbitráže chce se státem spolupracovat a poskytnout pomoc. „Na našich postojích ohledně neplatnosti smlouvy na pronájem reklamních ploch se společností Rencar ze skupiny JCDecaux to nic nemění a budeme poskytovat České republice v této záležitosti maximální součinnost a podporu,“ řekl v pondělí mluvčí dopravního podniku Daniel Šabík.

Influenceři mají nový kodex pro férovou reklamu. Propagační příspěvky musí jasně označit

Číst článek

Společnost JCDecaux podle ministerstva tvrdí, že dopravní podnik (DPP) měl údajně porušit dříve poskytnuté záruky, které se týkaly pronájmu reklamních ploch společnosti Rencar Praha, ve které má podíl. Francouzská centrála firmy, která spor s Českem vede, se k arbitráži vyjádří v úterý, řekl mediální zástupce firmy Jiří Chvojka.

„Ministerstvo financí potvrzuje, že 31. srpna obdrželo žalobu proti České republice od francouzské společnosti JCDecaux, dle Dohody mezi Českou republikou a Francouzskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic. Nyní se s jejím zněním podrobně seznamuje. Zároveň běží lhůta pro sestavení rozhodčího tribunálu a jmenování arbitrů obou stran,“ uvedl Žurovec. Ministerstvo financí je podle něj připravené standardně hájit zájmy České republiky. Dodal, že ministerstvo dlouhodobě dosahuje v mezinárodních investičních arbitrážích vysoké úspěšnosti.

Neplatné smlouvy

Na počátku září Městský soud v Praze potvrdil neplatnost smluv mezi pražským dopravním podnikem a firmou Rencar ze skupiny JCDecaux na pronájem reklamních ploch v pražské MHD. Případem se ale bude zabývat opět Obvodní soud pro Prahu 9. Městský soud totiž zároveň věc vrátil prvoinstančnímu soudu z toho důvodu, že podle členů senátu nebylo jasné, o čem v jednom z bodů rozsudku vlastně rozhodoval.

Spor o reklamu u pražského Nuselského mostu pokračuje. Horákovou tam vystřídal basketbal

Číst článek

Kontrakt z roku 1997 se týká exkluzivního práva pro Rencar provozovat reklamu v MHD, celkem jde o zhruba 130 000 reklamních ploch. Smlouvu podnik vypověděl v roce 2016 s odůvodněním, že pro něj byla nevýhodná. Původně měla platit do roku 2031. Po vypovězení smlouvy začal Dopravní podnik (DPP) organizovat dílčí tendry na pronájmy reklamních ploch v metru, autobusech, tramvajích či tzv. city light vitrín.

Česko podle údajů ministerstva financí aktuálně čelí sedmi mezinárodním arbitrážím. Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje 65 miliard korun, z toho 52 miliard požaduje společnost Diag Human. Zároveň byla 18. září ukončena poslední ze tří arbitráží, které proti Česku vedl podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer. V arbitráži si nárokoval 21 milionů eur (zhruba 575 milionů korun) za znehodnocení své investice způsobené údajně nezákonným konkurzem. „Řízení bylo ukončeno z procesních důvodů na straně žalobce,“ uvedlo ministerstvo financí. V předchozích dvou arbitrážích s Fischerem o zhruba deset miliard korun Česká republika v květnu uspěla.

Dosud bylo ukončeno 33 arbitráží proti České republice. Celkem 27 z nich skončilo pro stát úspěšně, tři spory byly ukončeny narovnáním a tři arbitráže Česká republika prohrála.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme