Firma JCDecaux a bývalý místostarosta Prahy 1 manipulovali s reklamními zakázkami, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu uznal vinnými firmu JCDecaux, jejího technického ředitele Tomáše Tenzera a bývalého místostarostu Prahy 1 Michala Valentu (ODS) v kauze pronájmu reklamních ploch v metru. Oba obžalovaní se podle rozsudku na pronájmu domlouvali, a dopustili se tím trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Soud je za to potrestal peněžitými tresty. Rozsudek je nepravomocný, všichni obvinění se na místě odvolali.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Firma JCDecaux předloni nepravomocně prohrála i soud s pražským dopravním podnikem ohledně provozu reklamy v MHD. | Foto: Regis Duvignau | Zdroj: Reuters

Případ se týká pronájmu takzvaných citylightů ve vestibulu metra Staroměstská, které od radnice Prahy 1 v roce 2016 získala JCDecaux. Valenta, který tehdy zasedal v majetkové komisi radnice, podle předsedy soudního senátu Lukáše Svrčka firmu na základě svých kontaktů zvýhodnil tím, že Tenzerovi poskytnul formou MMS zprávy informaci o záměru pronajmout plochy konkurenční firmě euroAWK. To podle soudce vedlo ke zrušení záměru a vypsání nového, ve kterém uspěla JCDecaux.

Společnost JCDecaux zahájila s Českem arbitráž kvůli pronájmu reklamních ploch, výši škody neuvedla

Číst článek

Soud se na rozdíl od předchozího projednání, kdy senátu předsedala jiná soudkyně, ztotožnil s argumentací státního zastupitelství, podle které je i záměr pronájmu veřejnou soutěží. Obhájci obviněných tvrdili, že jí není, protože nestanovuje kritéria hodnocení nabídek.

Odkazovali i na metodiku ministerstva vnitra, podle které se obdobné záměry za veřejné soutěže považovat nemají. Podle Svrčka se však jedná o něco víc, než pouhou informaci. „Jedná se o méně formální projev jistého soutěžení,“ řekl.

V tom kontextu pak podle něj není možné s neveřejnými informacemi o takové soutěži volně nakládat a sdělovat je třetím osobám, natožpak takovým, které se soutěže účastní.

„Každý profesionál, možná i začátečník, musí vědět, že takovéto neveřejné informace nemůže sdělovat někomu jinému,“ řekl soudce. Tenzer pak podle něj musel být minimálně srozuměn s tím, proč mu Valenta plánované usnesení radních dva dny před jeho projednáním posílá.

Trest pouze peněžitý

Státní zástupce původně požadoval pro obviněné, kterými je kromě dvou zmíněných mužů i samotná firma JCDecaux, kromě peněžitých i podmíněné tresty. Podle Svrčka však povaze přečinu odpovídají peněžité tresty lépe. Tenzer má podle středečního verdiktu zaplatit 100 000 korun, Valenta a firma JCDecaux po 300 000 korunách.

Nákup reklamy, nad kterým se odborníci pozastavují. České dráhy zaplatily Mafře 112 milionů

Číst článek

Soud ani nepřijal tvrzení zastupitelství, že Valenta za svou pomoc získal od JCDecaux 240 000 korun vykázaných jako odměnu za konzultační činnosti. Valenta podle registru smluv ve stejné době dostával peníze za konzultace i od městské části Praha 1.

Firma JCDecaux předloni nepravomocně prohrála i soud s pražským dopravním podnikem ohledně provozu reklamy v MHD. Soud dal za pravdu podniku v tom, že je smlouva neplatná. Odvolací soud věc loni vrátil k novému projednání kvůli technickému pochybení v části původního rozsudku.

DPP trvá na neplatnosti kontraktu a firma JCDecaux kvůli tomu zahájila s Českou republikou mezinárodní arbitráž. Firmě také v polovině roku skončí velká smlouva s pražským magistrátem na provoz přístřešků pro MHD a dalšího mobiliáře, na kterém JCDecaux výměnou za údržbu a hrazení nájmu městu může provozovat reklamu. Město ji neplánuje prodloužit a přístřešky vlastněné firmou postupně nahradí vlastními.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme