Je Bílá sobota. Obřady v křesťanských chrámech budou trvat až pět hodin

Křesťanům dnes navečer skončí čtyřicetidenní půst, z Říma se vrátí zvony. Je tu Bílá sobota, den ticha, kdy Kristus ležel v hrobě. Všechno směřuje ale k večeru a slavnostem vzkříšení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zapalování paškálu od ohně před kostelem | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Dnešní den je trochu jiný než všechny ostatní - Ježíš leží v hrobě, v liturgii se nic neděje a čeká se na večer. Žádné mše nejsou. Podle římskokatolického duchovního Karla Satoria začnou až po setmění, někdy i uprostřed noci:

„Velikonoce jsou nazvány ‚velkou nocí‘. A to je právě noc ze soboty na neděli – noc vzkříšení. Ježíš vstal z mrtvých.“

A právě to je ten zásadní moment. Nejvýznamnější událost, největší slavnost. Noční mši se říká ‚vigilie‘ (bdění). Trvá několik hodin a zapaluje se při ní i velikonoční svíce - paškál.

„Má pomoci symbolice – Ježíš přináší světlo do tohoto světa. A proto se rozsvěcuje paškál – od něho si věřící zapalují svíce a vnímají, že světlo přemohlo tmu,“ vysvětluje duchovní. K tomu se znovu rozezní zvony a varhany.

Na Bílou sobotu se připravovala velikonoční jídla – pekly se mazance a beránci. Lidé se po dlouhé době těšili na maso, pletly se pomlázky z vrbového proutí a malovala vajíčka.

Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme