Je chyba, že se o reorganizaci policie nevedla větší diskuse, říká bývalý ministr vnitra Bublan

Vedení policie vyzvalo, aby se chystanou reorganizací zabývala Bezpečnostní rada státu. Plánované změny počítají se sloučením protikorupční policie s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho šéf Robert Šlachta už kvůli tomu rezignoval na svou funkci. Podle bývalého ministra vnitra a šéfa senátního bezpečnostního výboru Františka Bublana (ČSSD) se o reformě mělo více diskutovat. Na místě policejního prezidenta by ji v nynější situaci odložil, jak řekl v rozhovoru pro Český rozhlas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Bublan

František Bublan | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

Pane senátore, byla oznámená reorganizace policie nutná a precizně připravená?

Myšlenka zřídit takový Národní kriminální úřad je stará asi 10 let. Už za mě se to diskutovalo a byl bych pokrytec, kdybych tvrdil, že jsem nebyl příznivcem této myšlenky. Protože se domnívám, že to má mnoho kladů a pozitivních stránek. Takže začlenit všechny celorepublikové útvary pod jedno vedení je správné a možná to chtělo větší diskusi.

Chtělo to určitě více rozebrat, protože sloučit pouze dva útvary, které mají k sobě možná blízko, ale jsou pouze dva, potom zavání nějakou účelovostí, nebo ten záměr není tak jasný. Já jsem tehdy měl myšlenku takovou, že by se pod tento Národní kriminální úřad začlenil jak ÚOOZ, tak protikorupční policie, protidrogová policie a tehdy ještě finanční policie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O napětí kolem reorganizace policie mluvil na Radiožurnálu senátor ČSSD a bývalý ministr vnitra František Bublan

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že reforma policie má za cíl zlikvidovat poslední policejní složku, kterou pravděpodobně ministr vnitra Milan Chovanec, tedy váš spolustraník, neřídí. Co vy na to?

To už je taková politizace toho problému. Je pravda to, že je to věc policejního prezidenta, případně ministra vnitra, který to musí schválit, ale panu ministru Babišovi také nikdo nemluví do toho, jak si organizuje celníky nebo finanční správu. To je skutečně věc tohoto resortu, ale chtělo to větší diskusi, třeba i v parlamentu.

Od toho je bezpečnostní výbor, možná já jako senátor bych se taky rád přidal s nějakými poznatky. Samozřejmě by to chtělo také diskusi s těmi útvary, jestli ony v tom budou vidět přínos, jestli to zlepší jejich práci, nebo nikoliv. To je možná diskuse na rok, na dva roky, ale potom by se to připravilo a mohlo by to proběhnout bez nějakých problémů.

Tuhého jsme už jednou kvůli únikům vytěžovali, říká žalobce Ištvan

Číst článek

Proč myslíte, že se to nestalo?

Já nevím. Možná to policie chtěla udělat rychle, bez nějakého většího odporu, aby ta diskuse nebyla. Ale já se domnívám, že je to chyba.

Státní zástupci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci začali prověřovat, jestli za reorganizací policie není tři roky starý plán na odstranění Roberta Šlachty. Není podivné, že zatímco šéf protikorupční policie Jaroslav Vild se o plánu na reorganizaci dozvěděl před několika týdny, šéf ÚOOZ zřejmě před několika dny?

Tak to je samozřejmě špatně. Jak říkám, měli je do toho vtáhnout zavčas, a nejenom tyto dva. To se týká všech útvarů s celorepublikovou působností. To by potom bylo daleko opodstatněnější a nikdo by nemohl namítat, že je v tom účelové sloučení dvou útvarů nebo že je to proti Robertu Šlachtovi.

Chystané změny v policii rozdělují politickou scénu. Zeman se chystá mluvit s aktéry sporu

Číst článek

Olomoučtí žalobci řekli médiím, že si kvůli plánu na sloučení protikorupční policie a ÚOOZ pozvou příští týden prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Je to standardní postup?

Samozřejmě moc ne. To je další stránka, samozřejmě (reorganizace policie) má velký vliv na státní zastupitelství, respektive na vazbu mezi těmi útvary a jednotlivými státními zastupitelstvími. Ta do toho měla být také vtažena. Nevím, jak to v té reformě přesně je, ale určitě tam bude i vztah nebo příslušnost ke státnímu zastupitelství nějak měněna. Takže to je také podstatné a státní zástupci do toho měli být zapojeni.

To, že od policie odchází Robert Šlachta, znepokojilo i vašeho stranického kolegu, předsedu Senátu Milana Štěcha, nepokládá to ale prý za důvod pro vyvolání vládní krize či předčasných voleb. Skutečně by roztržka v koalici mohla dojít tak daleko?

No, problém je v tom, že se to politizuje. Já být na místě policejního prezidenta, když toto nastalo, tak bych tu reformu ještě odložil, nechal bych nějakou větší diskusi. A možná, kdyby projevil nějakou velkorysost, protože Robert Šlachta se osvědčil jako vedoucí policista. Navíc ta jeho působnost byla dosti široká, někdy zasahoval třeba i do působnosti protikorupční policie.

Já bych Robertu Šlachtovi nabídl místo ředitele tohoto velkého útvaru a vidělo by se, jestli by se osvědčil, či nikoliv. Já myslím, že je to schopný člověk. Kdyby se postupovalo tímto směrem, možná bychom se vyhnuli těmto problémům, které se potom přenášejí do politiky.

ČRo, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme