Je Den matek. Svátek si připomene i jedenáctičlenná rodina z Chotěboře

Druhá květnová neděle patří tradičně svátku matek. Matky si svůj vlastní svátek určitě zaslouží a zvlášť ty, které svému mateřství doslova zasvětily život. Jednou z nich je i Zdena Pavlasová, která spolu s manželem v Chotěboři na Vysočině vychovává 9 dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto | Foto: Stock.xchng

Zdena Pavlasová je veselá a příjemná žena, u které by nikdo na první pohled nehádal, že má devět vlastních dětí. Po spoustě dětí vždy toužila.

„Já jsem se vdávala ve 20 letech. První syn přišel 9,5 měsíců po svatbě, další přišel za 1,5 roku a pak zhruba tak každý druhý rok,“ říká Zdena Pavlasová.

Její manžel by prý klidně zůstal u dvou dětí, ale manželčinu touhu po velké rodině respektoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jedenáctičlenné rodině natáčela redaktorka ČRo Irena Šarounová

„Od něj vyznělo spíš takové to, že jestli to opravdu chceš, budeš si to muset promyslet, budeš na to hodně sama. Musíš si to sama zvážit, jestli na to budeš mít hodně síly. Spíše se přizpůsobil mému přání. Snaží se mi pomáhat, jak jen to jde, kolik má času,“ vysvětluje Zdena.

Nejstaršímu synovi je 19 let a nejmladší dceři je jeden rok. Dohromady je to sedm kluků a dvě holky.

„Koupelnu máme bohužel zatím jenom jednu, zasáhla ekonomická krize a patro se zatím nepodařilo zrekonstruovat. Takže ranní boj o koupelnu je opravdu zážitek. Vstáváme v rozmezí šestá až sedmá, jak je potřeba koho vypravit a kam. Starší školáci se vypraví sami. Sami si udělají snídani i svačinu. Na to já spíš jen dohlížím a vypravím dceru do školky. A dvě malé děti si tady obstarám. V osm jsou všichni pryč,“ popisuje ráno Zdena.

Ve velkém pokoji stojí dlouhý stůl se spoustou židlí. Vaří se ve velkých hrncích. Na nákup se jezdí autem, na výlety dodávkou a denně se perou dvě pračky.

Irena Šarounová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme