Je-li vám v práci horko, chtějte po šéfovi pití

Tropické teploty zasáhly Českou republiku. Meteorologové předpovídají, že rtuť teploměru může vystoupit až na 34 stupně. Vedra mají trvat až do pátku. Do té doby bychom měli víc pít a omezit velkou tělesnou zátěž. Méně lidí možná ví, že na nepříznivé klimatické podmínky pamatuje i zákoník práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

minerálky | Foto: Jan Rosenauer

V horkých dnech musí firmy svým zaměstnancům zajistit pití. Lidé na to mají nárok, jakmile na venkovním pracovišti po polovinu pracovní doby přesáhne teploty 28 stupňů, nebo pokud v kanceláři vypotí více než litr tekutin za směnu.

Podle právničky odborových svazů Evy Dandové mohou zaměstnanci v takových případech chtít po svém šéfovi třeba i pivo. "Pivo s nižším obsahem alkoholu je běžným ochranným pracovním prostředkem, třeba tam, kde se pracuje u pecí," říká Eva Dandová s tím, že většinou záleží na konzultaci se samotnými zaměstnanci.

Zákoník práce také stanoví, že nápoje musí firma na pracoviště přímo donést. Nemůže tedy svým zaměstnancům vyplatit peníze a poslat je, ať si jdou třeba limonádu někam koupit. "To by se zásadně minulo účinkem," potvrzuje Eva Dandová.

Po svém zaměstnavateli můžete v horku chtít nejméně 70 procent tekutin, které během pracovní doby vypotíte. Firma si pak v těchto případech může utracené peníze zařadit do účetnictví jako daňově uznatelný náklad.

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme