Je mezinárodní den boje proti korupci. V žebříčku vnímání uplácení je před Českem 53 zemí

Česká republika zůstává v žebříčku vnímání korupce na úrovni zemí, jako jsou Rwanda, Seychely nebo Kuba. Minulý rok jsme skončili sedmapadesátí, letos držíme 54. pozici. Advokát Václav Láska, zástupce Transparency International, se domnívá, že pouze vznik nových zákonů, které by situaci v České republice posouvaly k lepšímu, nestačí. Říká, že klíčové jsou především kvalitní trestně-právní postihy a také fungující justice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce, ilustrační foto

Korupce, ilustrační foto | Foto: Stock.xchng

„Určitá skupina lidí se vždycky bude snažit tu korupci páchat a jediné, co je od toho odradí je prostě strach,“ říká Václav Láska.

Studii zveřejnila právě organizace Transparency International, která kritizuje mimo jiné nedostatečnou kontrolu hospodaření státních firem. Index řadí země podle stupně vnímání korupce ve veřejném sektoru. Názor lidí tak mohou ovlivňovat i různé kauzy zveřejněné v médiích či to, jak se politici chovají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Umístění Česka na 54. místě v žebříčku vnímání korupce okomentoval Václav Láska, zástupce Transparency International

„Daleko více, než třeba že by vnímali nové zákony, které jsou přijímány, a protože v naší zemi je ta viditelná korupce, která je vidět třeba i díky zlepšené práci orgánů činných v trestním řízení, pořád obrovská, tak je jasné, že ti lidé vnímají korupci jako velmi rozsáhlou,“ myslí si Václav Láska.

Státní zastupitelství si letos připsalo hned několik skalpů z korupčních afér, a to ve vysokých patrech politiky. Případy jako Rath, Kotrouš a Šiška plnily a stále plní přední stránky novin.

„Já navíc si i myslím z toho, co vnímám kolem sebe a jak se v prostředí justice pohybuji, že se ta situace i skutečně reálně zlepšuje,“ říká Václav Láska. Tento pokrok kupředu však podle něho může být kdykoliv zastaven.

„Věřme tomu, že se to nikdo nepokusí vrátit, nebo když se pokusí, tak bude neúspěšný,“ dodává Václav Láska.

Hůře než Česká republika se umístilo Slovensko. Mezi nejméně zkorumpované země světa se i letos zařadilo Dánsko, Finsko a Nový Zéland. Druhému konci žebříčku vévodí Afghánistán, Severní Korea a Somálsko.

„Musíme si uvědomit, že to je nástroj pomocí kterého na nás nahlíží cizina, takže to srovnání s těmi zeměmi jako je Malajsie a Turecko sice z našeho pohledu může vypadat divoce, ale takhle na nás můžou nazírat,“ vysvětluje Radim Bureš z Transparency International.

Dnešek je mezinárodním dnem boje proti úplatkům. Připomínáme si ho od roku 2003, kdy byla podepsána Úmluva proti korupci.

Martin Drtina, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme