Je nutné sjednotit společnost rozeštvanou předvolební kampaní, shodují se politici

Na zvolení Miloše Zemana postupně reagují čeští politici. Premiér a šéf ODS Petr Nečas zvolenému prezidentovi pogratuloval. Zeman je podle něj standardním politikem, který se pohybuje na standardním politickém hřišti. Ze všech kandidátů byl podle něj tím nejpřirozenějším. Politici také ocenili vysokou volební účast.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas obhájil post předsedy ODS na kongresu strany v Brně | Zdroj: ČTK

„Polistopadová éra české politiky vygenerovala tři nejsilnější osobnosti, což byli Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Z tohoto pohledu je jeho prezidentská aspirace jako nástupce Václava Havla a Václava Klause poměrně přirozená,“ uvedl.

Přestože se s příštím prezidentem v celé řadě otázek neshodnou, především v těch sociálně ekonomických, Nečas je přesvědčen, že spolupráce mezi hlavou státu a vládou bude fungovat standardně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér a předseda ODS Petr Nečas a předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc se vyjádřili k vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách

Nečas teď doufá, že oba soupeři teď přispějí k uklidnění atmosféry v zemi po ostré předvolební kampani. „Volba skončila, sláva vítězům, čest poraženým, a teď je nezbytné tu politicko-společenskou atmosféru zklidnit,“ uzavřel Nečas.

„Musíme respektovat tuto volbu se vší vážností a se vším, co z ní plyne,“ řekla Rádiu Česko předsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS Miroslava Němcová.

Předseda Senátu Milan Štěch si myslí, že se přímá volba osvědčila. Doufá rovněž v lepší spolupráci parlamentu a prezidenta.

„Myslím si, že Miloš Zeman se bude asi víc zajímat o atmosféru v komorách a zejména směrem k zahraniční politice a přijímání některých usnesení, která se týkají evropských záležitostí, by byla užší spolupráce žádoucí,“ doplnil Štěch.

Novým prezidentem bude Miloš Zeman, Karla Schwarzenberga porazil o půl milionu hlasů

Číst článek

Němcová očekává, že Zeman bude v tomto směru více aktivistický než Václav Klaus. „My jako Poslanecká sněmovna jsme připraveni kdykoli přijmout prezidenta se vší vážností, úctou a důstojností, která k takové návštěvě náleží. Ale jsem sama zvědavá, jak nakonec dopadnou předvolební proklamace a faktický stav,“ uvedla Němcová.

ČSSD doufá, že Zeman do dění ve straně zasahovat nebude

Výsledek prezidentské volby znamená podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky i přes skutečnost, že lidé volili především osobnosti, porážku koalice ODS a TOP 09 a snížení legitimity pravicové vlády.

Miloši Zemanovi nabídnul spolupráci pro dobro občanů. Sobotka věří, že příští prezident bude funkci vykonávat ve prospěch všech obyvatel a zlepší pověst země v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátor za ČSSD a neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Dienstbier doufá, že bude Zeman společnost opravdu sjednocovat

„Věřím, že bude v rámci masarykovské demokratické tradice dbát na dodržování ústavy a že se zasadí o očistu našeho veřejného života od klientelismu a korupce,“ zdůraznil.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc je s výsledkem voleb spokojen. „Jsem přesvědčen, že výsledek volby tak, jak dopadla, dal za pravdu nám všem, kteří jsme prosazovali přímou volbu a nedbali jsme kritiky, která značila, že by o výsledku voleb nerozhodovali nakonec lidé, ale média nebo finanční skupiny,“ řekl.

Ocenil oba kandidáty jako osobnosti, které během celé kampaně neudělaly České republice ostudu. Věří prý také, že nový prezident nebude zasahovat do dění v jednotlivých politických stranách.

Václav Klaus exkluzivně: Teď konečně zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí

Číst článek

„Je to natolik silná osobnost, že není třeba se obávat jakéhokoli zasahování do jakékoli strany. Dokonce si myslím, že to, jak se zachovala sociální demokracie mezi prvním a druhým kolem, výrazně zacelilo rány, které byly pochopitelné a které vznikly před deseti lety, kdy Miloš Zeman neúspěšně kandidoval na prezidenta České republiky,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda ODS Jiří Pospíšil kritizuje negativní předvolební kampaň

Neúspěšný prezidentský kandidát a senátor za sociální demokraty Jiří Dienstbier vnímá výsledek voleb nejednoznačně. Obává se případného vlivu Miloše Zemana na ČSSD. Doufá ale, že nový prezident překročí svůj stín a pokusí se společnost spíš sjednocovat než rozdělovat.

„Příkopy, které se mezi prvním a druhým kolem velmi prohloubily, se budou zasypávat velmi těžko. A dokonce si myslím, že kdyby Miloš Zeman zůstal u té původní strategie proti Karlu Schwarzenbergovi a vymezil se proti němu jako předsedovi vládní strany a místopředsedovi vlády, tak by uspěl zřejmě taky, ale nezůstala by pachuť po nacionalisticky laděné kampani,“ vysvětlil.

Právě nacionalistické zaměření kampaně podle Dienstbiera nejvíce rozdělilo společnost a vneslo do ní zášť. Miloš Zeman prý bude mít v nové funkci největší práci urovnat právě to, co si částečně sám způsobil. Úvodní projev ale zatím Dienstbierovi příliš smířlivý nepřišel.

Negativní kampaň je prý špatný precedens

Místopředsedu ODS Jiřího Pospíšila mrzí, že kampaň v posledních dnech nabrala velmi negativní nádech, a to prý zejména ze strany týmu Miloše Zemana. „To je to, co vidím jako nebezpečné do budoucna. Že negativní kampaně mohou výrazně ovlivnit rozhodování voličů.“

Všichni by se prý měli do budoucna zamyslet, jak zabránit tomu, aby byly volební výsledky výrazně ovlivňovány negativními kampaněmi a tvrzením lží o jednotlivých kandidátech.

Schwarzenberg uznal volební porážku. Doufá, že bude Zeman prezidentem všech

Číst článek

Pospíšil si myslí, že nový prezident poměry ve vládní koalici v zásadě neovlivní. „Já osobně se domnívám, že horší vztah mezi prezidentem a vládou už těžko může být,“ dodal.

Na volební výsledek Miloše Zemana reagoval i předseda KSČM Vojtěch Filip. Nový prezident by se podle něj měl zabývat například tím, že se vláda netěší velké důvěře občanů.

„Přeji mu hodně úspěchů a zejména to, aby se mu podařilo zahladit hluboké příkopy, které jsou vykopány v české společnosti,“ zdůraznil.

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek Zemana respektuje jako demokraticky zvoleného prezidenta. Je prý jen na něm, jestli se stane morální autoritou.

Lucie Husárová 1, Klára Bílá, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme