Je to politický boj, nechci do něj policii zatahovat, reagoval Tuhý na kritiku vyšetřování Čapího hnízda
Už měsíc trvají útoky na policii ze strany prezidenta Miloše Zemana a politiků hnutí ANO za to, že krátce před volbami požádala o vydání poslanců Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Policejní prezident Tomáš Tuhý se k případu poprvé přímo vyjádřil ve čtvrtek v rozhovoru pro Seznam Zprávy, kde řekl, že policie nechybovala.
„To, co se dnes odehrává, je politický boj. Byl bych nerad, aby byl policejní sbor do takových aktivit zatahován,“ uvedl v rozhovoru Tuhý. Ačkoli není tím, kdo kauzu vyšetřuje, ujistil se na základě informací k průběhu vyšetřování, že policie nechybovala. „Vyšetřovatelům důvěřuji,“ řekl.
Koho na kandidátkách už nenajdete? Místa ve sněmovně neobhajuje téměř čtvrtina poslanců
Číst článek
„Kauza, která je tady prověřovaná, musí být dotažena do konce. Bez ohledu na to, jestli je v období předvolebním nebo povolebním,“ dodal policejní prezident.
'Zneužití policie pro politické účely'
Zeman k žádosti o vydání představitelů hnutí ANO na konci srpna prohlásil, že v něm vzbuzuje podezření ze zneužití policie pro politické účely. Žádost ve vysílání televize Barrandov dokonce označil za policejní provokaci a za podvod na voličích. Policie podle něj podezření vyšetřuje pozdě.
„Vždy jsem zastával názor, že když je někdo neschopný, je potřeba ho vyměnit. Přitom bych řekl, že si velmi vážím policejního prezidenta Tomáše Tuhého, takže jeho se to z mého pohledu netýká, ale mám obavu, že někteří jeho podřízení nezvládli svou roli.“
prezident Miloš Zeman
V rozhovoru pro Blesk.cz pak prezident uvedl, že chce věřit tomu, že za žádostí o vydání představitelů Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání není ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Záležitost podle něj nezvládli někteří podřízení policejního prezidenta Tomáše Tuhého.
„Pokud má pan prezident konkrétní poznatky ke konkrétním policistům, nechť se s nimi obrátí přímo na mne, případně na GIBS. Oceňuji, že se pan prezident dosud stavěl proti politizaci policie a pevně věřím, že tento postoj bude zastávat i nadále," reagoval na slova prezidenta republiky Tuhý.
Ministr Chovanec ve zprávě pro server iROZHLAS.cz napsal, že pokud nemá hlava státu důkazy, narušuje důvěru občanů ve stát i v politiky. Bývalý ministr financí Babiš už v červnu roku 2016 v rozhovoru pro DVTV označil Tuhého za 'tajtrlíka' a loutku ministra Chovance, která lže.
„Pokud má ale pan prezident pochybnosti a důkazy o tom, že se někdo snaží mařit svobodné demokratické volby, měl by využít svého zákonného oprávnění a uložit BIS, aby takové podezření prověřila a učinila jasné závěry. Stejně tak může požádat o svolání Bezpečnostní rady státu, se svými důkazy seznámit její členy a uložit jim, aby takové podezření prošetřili. Pokud ale pan prezident bezdůvodně zpochybňuje trestní řízení, narušuje tím důvěru občanů ve stát i v politiky.“
ministr vnitra Milan Chovanec
Farma Čapí hnízdo
Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.
Babiš na loňské mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.
Faltýnek v Agrofertu od roku 2001 pracoval v manažerských funkcích. V rozhodné době byl místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která farmu ovládala.
Poslanecká sněmovna rozhodla o jejich vydání k trestnímu stíhání ve středu 6. září. Poslanci hnutí ANO vyjma Babiše a Faltýnka před hlasování opustili sál.