Je to absurdní drama, rozčiluje se Nečas nad postupem žalobce Ištvana

Za absurdní drama označil bývalý premiér Petr Nečas postup vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana v případu údajné korupční kauzy tří exposlanců ODS. Podle Nečase Ištvan experimentuje s právními základy státu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý premiér Petr Nečas

Bývalý premiér Petr Nečas | Zdroj: ČTK

„Tady končí legrace. Je to absurdní drama, které pan Ištvan rozehrává jak s obviněnými, tak s dalšími aktéry, a troufám si říci, s celou naší zemí," prohlásil.

„Jeho právní konstrukce, kde on sám říká, že je odvážná, ke které nemá žádnou judikatru, žádný precedens...Jak dlouho bude pan Ištvan provádět své právnické experimenty na živých lidech? To nejsou pokusná zvířata. Tato země není nějaký právnický experiment,“ rozčiluje se Nečas.

Trojice bývalých poslanců ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř - které žalobci viní z toho, že si údajně nechali slíbit výhodné posty za to, že se vzdají mandátu - včera opustila vazební celu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes na Radiožurnálu byl profesor ústavního práva na Cardiffské univerzitě Jiří Přibáň

Podle Nejvyššího soudu neměli být vůbec stíháni, protože měli v době údajného spáchání trestného činu poslaneckou imunitu. Ivo Ištvan ale jejich případ uzavřít nechce. Od soudu chce napřed slyšet, na co přesně se imunita vztahuje.

„Není zcela jasné, v jakém rozsahu Nejvyšší soud posoudil vynětí poslanců z působnosti orgánů činných v trestním řízení. Jestli jsou vyňati pouze pro jednání, kterého se dopustili na půdě Poslanecké sněmovny, anebo jsou vyňati i pro jednání, které ho se dopustili mimo. Ze spisového materiálu, který jsme Nejvyššímu soudu předložili, vyplývá, že předmětného jednání se dopustili i mimo půdu Poslanecké sněmovny,“ vysvětlil.

V řádu týdnů chce proto vrchní státní zastupitelství v Olomouci přeformulovat obžalobu trojice exposlanců. Konkrétně chce upřesnit místa, na kterých údajně docházelo ke korupci mimo půdu sněmovny. Odborník na ústavní právo Jiří Přibáň se však domnívá, že pokračovat v trestním stíhání bude velmi obtížné, ne-li nemožné.

Ministryně Benešová odmítla Nečasovu výzvu ke kárnému řízení s Ištvanem

Číst článek

„Nejvyšší soud se pustil do interpretace 27. článku české ústavy, který se týká imunity poslanců, a ve svém rozhodnutí formuloval imunitu tak široce, že si nedokážu představit, jak by se mělo v přípravném řízení vůbec pokračovat,“ upozornil.

„Nejvyšší soud přikázal zastavit trestní stíhání bez toho, abychom se dozvěděli, jestli takové jednání je skutečně korupcí, nebo není,“ zdůraznil Přibáň. Dodal, že na celé kauze je nejsmutnější, že jednání exposlanců obhajovaly politické špičky jako běžnou politickou praxi. Podle něj to tak v civilizovaných evropských zemích není.

Systematická manipulace a likvidace politiky?

Nečas si myslí, že snaha pokračovat ve stíhání Šnajdra, Fuksy a Tluchoře je systematická manipulace. „Delegováním případu do Olomouce, to nebyla náhoda, že byli odvezeni k soudu v sobotu, protože dopředu věděli, který konkrétní soudce tam bude. Co za tím soudcem je, jaké konkrétní vazby, a jaké jsou konkrétní vazby pana Ištvana, na které politiky, soudce, policisty, státní zástupce, novináře,“ poznamenal bývalý premiér.

Exposlanci Šnajdr, Tluchoř a Fuksa jsou na svobodě, jejich stíhání však zatím trvá

Číst článek

Ke kauze se vyjádřil i exprezident Václav Klaus. Podle něj se ukázalo, že "represivní aparát má potenci pod maskou šíření údajného dobra zlikvidovat celý politický systém" a že "je třeba od základu změnit postavení státních zástupců a na ně navázaných policejních a justičních kruhů". Napsal to na svém webu.

Simona Bartošová, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme