Je to celé absurdní, říká Drobil o své kauze. Do vlády už nechce

Bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil se nechce vrátit do vlády. Řekl to dnes Českému rozhlasu v souvislosti s vyšetřováním případu údajné korupce. Podle tajně pořízených nahrávek měl Drobil údajně podplácet odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Na pokyn státní zástupkyně ale policie vyšetřování zastavila. Kriminalisté se přitom už chystali požádat Sněmovnu o jeho vydání. Českému rozhlasu Drobil řekl, že se cítí nevinen, ale do kabinetu se vracet nechystá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda ODS Pavel Drobil | Foto: Tomáš Adamec

Vítáte rozhodnutí žalobkyně zastavit vyšetřování vaší kauzy? Cítíte se být očištěn?

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Pavlem Drobilem ve Světě o deváté.

Jsem rád, že bylo řečeno to, co říkám celou dobu. Že jsem pana Michálka neuplácel žádnou funkcí za zničení žádných důkazů o údajné trestné činnosti na Státním fondu životního prostředí. Já jsem žádné takové důkazy od pana Michálka nedostal.

Jestliže se cítíte být nevinen, nebylo by ve vašem vlastním zájmu, aby případ projednal soud a jednoznačně vás prohlásil nevinným?

Tady se od včerejška předjímá něco, co musím odmítnout. Já jsem vůbec nebyl seznámen s průběhem vyšetřování. Vůbec jsem nevěděl, že policie údajně dospěla k nějakému názoru a že státní zastupitelství dospělo k jinému názoru. Já jsem včera pouze ve 12 hodin dostal zprávu ČTK. Samozřejmě chci, aby kauza skončila, protože se neuvěřitelným způsobem mediálně posunula. Od prosince tu není nic jiného na stole, než dvě nahrávky. Jedna, kterou naprosto odsuzuji. Všechny aktéry, kteří byli účastni této nahrávací záležitosti, jsem buď propustil nebo poslal na dovolenou. A sám jsem odstoupil.

Dobře, ale od začátku tvrdíte, že Libor Michálek lže...

Nikdy jsem neřekl, že lže. Jenom jsem říkal, že mi Libor Michálek nikdy žádný důkaz o trestné činnosti kohokoli na Státním fondu životního prostředí nepředložil. Od prosince se tady manipuluje, omlouvám se za ten výraz, a spojují se dvě nahrávky, které jsem ve spojení nikdy neviděl. Je to nahrávka, kterou měl pan Michálek údajně od 26. října 2010 a pořídil ji s panem Knetigem. A nahrávka, kterou pan Michálek pořídil se mnou 9. prosince.

ČTĚTE TAKÉ: Michálek možná podá stížnost proti odložení kauzy Drobil

Říká se, že já na nahrávce 9. prosince vyzývám pana Michálka, aby zničil nahrávku, kterou pořídil s panem Knetigem 26. října. Tuto nahrávku mi pan Michálek nikdy neukázal, nepustil, nikdy mi o ní nic neřekl. Poprvé jsem se o ní dozvěděl 4 dny po našem rozhovoru 13. prosince od pana Kroupy. Okamžitě druhý den jsem konal.

Já jsem o nahrávce pana Knetiga, na které hovoří skutečně neuvěřitelné věci, nevěděl. Neslyšel jsem žádnou jinou nahrávku od pana Michálka, ve které by byl jakýkoli důkaz o trestné činnosti. A když nevím o žádném důkazu o trestné činnosti, tak jak mohu někoho vyzývat, aby zničil důkazy o trestné činnosti a za to mu nabízet pozici náměstka ministra a tím ho korumpovat? To je přeci celé absurdní.

Budete se chtít vrátit do vlády?

Už to říkám půl roku. Toto mě skutečně vůbec nezajímá. Mě zajímá očištění mého jména. Jména mojí rodiny. To je strašně dlouhý proces. Zvažuji, jakým způsobem vůbec dál pokračovat v politice. Toto je priorita číslo 385, která mě vůbec nezajímá.

Čili ano, nebo ne?

Ne, ne, ne.

ak, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme