Je to pro nás pocta, říká o návštěvě prezidenta Gaucka starostka Lidic

Lidice jsou symbol. Obec vypálili nacisté, muže a ženy povraždili. Je to bolavé místo českých dějin a také citlivé téma česko-německých vztahů. Politici a státníci z Německa, kteří chtějí usmíření, jezdí právě do Lidic poklonit se památce nacistických obětí. Dnes přijede k památníku německý prezident Joachim Gauck. Bude to vůbec první německý prezident, který se tam vypraví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice v nových Lidicích v roce 1955

Ulice v nových Lidicích v roce 1955 | Foto: z archívu Vojenského historického ústavu a Eduarda Stehlíka

Společnost mu bude dělat jeho český protějšek Václav Klaus. Obec se na příjezd obou vrcholných představitelů pečlivě připravuje. Starostka Lidic Veronika Kellerová si návštěvy německého prezidenta velmi cení.

„Pro nás je to obrovská pocta, že sem přijede pan prezident Gauck společně s naším panem prezidentem Klausem. Celý den vrcholí přípravy na jejich návštěvu, organizujeme společnou čestnou stráž skautů a vojenské stráže," popsala v Ranním Interview Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byla starostka Lidic Veronika Kellerová

Co pro Vás, respektive pro obyvatele Lidic, návštěva znamená? Je spíše rutinní, protože Gauck není první německý politik, nebo to vnímáte jako smiřování obou zemí Česka a Německa?

Rozhodně to není rutinní návštěva. Už jen proto, že jsme v červnu obdrželi krásný lidský dopis (viz níže, pozn. red.) od prezidenta Gaucka, který se vyslovoval k tragédi, která se v Lidicích v roce 1942 stala. Omlouval se za to, co se tu v průběhu druhé světové války událo. Pro mě je to, jako když do naší obce přijíždí přítel, který má k Lidicím vřelý vztah.

Vloni přijel do Lidic premiérově také bavorský předseda vlády Horst Seehofer. Před ním se u vás zastavovali také předáci sudetoněmeckého landsmanschafftu. Vypadá to, že o Lidice je mezi německými politiky v poslední době docela velký zájem. Jak si to vysvětlujete?

Ano, určitě, máte pravdu. Byla jsem přítomna návštěvě pana bavorského premiéra a byl to pro mě také velice velký zážitek. Oni se také chtějí vyrovnat s druhou světovou válkou, s tím, co provedli jejich tatínkové a dědečkové, a každého člověka, který o Lidicích slyší, se to bolestně dotkne.

Jsou podle Vás obyvatelé Lidic s minulostí smíření? Jaký mají vztah k dnešnímu Německu?

Vždycky říkám, že neznám smířlivější lidi, něž jsou původní lidičtí občané, kterých se tragédie dotkla, kteří přišli o své rodiny, nejbližší, děti.

Nejprve omluva, nyní návštěva. První německý prezident míří do Lidic

Číst článek

Přesto jsem nikdy neslyšela – žiji tady od svého narození – že by se někdo křivě zmínil o německých obyvatelích, ba naopak - spolupracujeme se spoustou organizací. I oni za ta léta v Německu navázali spoustu přátelství.

Jezdí k vám třeba i obyčejní mladí Němci?

Každoročně mám setkání s berlínskými středními školami, jsou to zástupci gymnázií a odborných škol. Pokaždé sem přivezou teenagery ve věku 15 let a poslouchají tady vyprávění lidických občanů, na téma současnosti naší obce hovoří i se mnou. Dále sem jezdí různé evangelické skupiny dětí například z Brém.

Co se stalo v českých Lidicích, mladá německá generace netuší

Číst článek

Takže si myslím, že německých návštěvníků a především mladých lidí je tu spousta. Němců je hodně, takže když se někoho zeptáte, tak chápu, že to nezná, ale přesto se Němci snaží, aby se tragédie, co se v Lidicích stala, dostala do povědomí i mladým lidem.


Zvětšit mapu

Pavel Polák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme