Je to slušná a oddaná úřednice, říká Vondra o ženě obviněné v kauze ProMoPro

Ministr obrany Alexandr Vondra zatím kvůli kauze ProMoPro neodstoupí, přesto se prý ale své odpovědnosti nikdy nezříkal. Zda došlo k pochybení při údajně předražených zakázkách z doby českého předsednictví EU, může podle něj rozhodnout jen soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Alexandr Vondra | Foto: ČTK

Vondra tehdy coby vicepremiér pro evropské záležitosti za přípravu předsednictví zodpovídal. Mezi lidmi, které policie z přečinů viní, je i jeho tehdejší náměstkyně Jana Hendrichová.

Ministr je však přesvědčen, že státu vědomě a záměrně škodu nezpůsobila. Podle něj je Hendrichová „slušná, pečlivá a této zemi oddaná úřednice“.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas zdůraznil, že Vondra by jistě převzal politickou odpovědnost, pokud by byli jeho podřízení uznáni v kauze vinnými z porušení zákona.

Podle ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska si kauzu musí vyřešit občanští demokraté. S fungováním současné vlády podle něj aféra nijak nesouvisí.

„Je to ryze agenda ODS. Nikdo nepochybuje o tom, že plná politická odpovědnost leží na ODS, jenom si teď údajně musí vyříkat, zda za tuto kauzu může ta údajně očištěná, nebo ta údajně neočištěná část ODS. V tom tam prý kolegové nemají úplně jasno, ale asi si to nějak vysvětlí,“ říká Kalousek.

Naopak opoziční sociální demokraté požadují, aby Vondra rezignoval. „Vyzýváme premiéra, aby učinil kroky nezbytné k tomu, aby Alexandr Vondra opustil ministerstvo obrany. A zároveň ho vyzývám, aby vyvrátil, že ty stamiliony proudily do pokladny ODS,“ žádá místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Stát přišel v kauze ProMoPro o 300 milionů, obviněn měl být i Vondra, míní advokát Láska

Číst článek

Firma ProMoPro zajišťovala audiovizuální techniku pro české předsednictví Radě EU v první polovině roku 2009. Zakázku získala bez výběrového řízení. Stát firmě zaplatil 525 milionů korun, znalci v posudku vyčíslili škodu pro stát na více než 388 milionů korun.

Policisté už v kauze obvinili 12 lidí, z toho tři bývalé Vondrovy podřízené – jeho tehdejší náměstkyni Janu Hendrichovou a ředitele odborů Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka.

Zbývajících devět stíhaných jsou podnikatelé, kteří se zapojili do fiktivních služeb. Je mezi nimi i majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý, Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, z níž odešlo 135 milionů na rakouské účty vlastněné karibskou společností Deeside Service Solutions nebo společník firmy Damovo Václav Čada, které patřila audiovizuální technika.

Tereza Bartůňková, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme