Je to výzva, vyznamenání a obava, říká kandidát na ministra spravedlnosti Pelikán

Nástupcem Heleny Válkové v čele resortu spravedlnosti by se mohl stát její dosavadní náměstek Robert Pelikán. Navrhuje ho hnutí ANO. Válková oznámila rezignaci k 1. březnu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se chce s Pelikánem sejít ještě tento týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První náměstek ministryně spravedlnosti a kandidát hnutí ANO na příštího šéfa resortu Robert Pelikán

První náměstek ministryně spravedlnosti a kandidát hnutí ANO na příštího šéfa resortu Robert Pelikán | Zdroj: ČTK

„Je to pro mě obrovská výzva, vyznamenání a obava, zda dokážu naplnit očekávání,“ uvedl Pelikán.

K případným ministerským prioritám řekl, že má zatím plnou hlavu těch, které plní jako náměstek. „Jsou tam úkoly s vysokou prioritou – je to zákon o státním zastupitelství, jsou to exekutoři, jsou to insolvence, jsou tam dlouhodobé úkoly, je tam příprava strategie justice,“ nastínil Pelikán.

Přehrát

00:00 / 00:00

O své kandidatuře na ministra spravedlnosti mluvil v rozhovoru pro ČRo současný první náměstek šéfky resortu Robert Pelikán

Pelikán je také připravený pokračovat v jednání s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem o zákonu o státním zastupitelství. „Jak snadno se nám podaří nalézt společné řešení, je otázka druhá, ale jsem si jist a vím to, že na tom budeme oba usilovně pracovat,“ podotkl.

Premiér Sobotka se chce s Pelikánem sejít do konce týdne. Už dříve uvedl, že s novým kandidátem na ministra bude chtít mluvit třeba o řešení sporu kolem platů soudců nebo o reformě vězeňství, šéf hnutí ANO Andrej Babiš pak mezi úkoly pro příštího ministra zmínil třeba i elektronizaci justice.

Pelikán by mohl v čele resortu spravedlnosti vystřídat Helenu Válkovou. Ta oznámila, že chce k 1. březnu podat demisi. O výměně v čele resortu i o tom, že by se do ministerského křesla mohl posadit právě Pelikán, se spekulovalo už delší dobu. Až dnes však hnutí ANO záměr potvrdilo.

Válková rezignuje k 1. březnu, oznámil Babiš. Na ministra navrhl Pelikána

Číst článek

Od nového ministra si šéf hnutí ANO Andrej Babiš slibuje především větší důraz. „Paní ministryně je pedagožka. Je odbornice na trestní právo. Není ale manažerka, takže má přátelský přístup. Ministr však musí resort řídit. Musí si postavit tým a dávat úkoly,“ uvedl dnes Babiš, když oznamoval odstoupení Heleny Válkové.

Podle Pelikána Válková neodchází proto, že by selhala, ale pouze se cítí unavená a nemá dost energie k dotažení úkolů. „Připadá mi logické, když se je někdo z jejího týmu pokusí dokončit,“ poznamenal Pelikán.

„Myslím, že nikdo nemá v úmyslu otáčet prudce kormidlem – já rozhodně nejsem nikdo, kdo by to udělal – myslím si, že jde skutečně o střídání s cílem dát té věci nový impuls, nikoliv nový směr,“ dodal Pelikán.

Robert Pelikán | Foto: Český rozhlas

ČTK, kov, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme