Je třeba odlišovat kritiku zúčastněných subjektů, upozorňuje státní zástupkyně Bradáčová

Všichni obvinění v kauze údajného zneužití vojenského zpravodajství už opustili vazbu. Bývalou ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, stejně jako někdejšího náčelníka vojenské rozvědky Ondreje Páleníka a ministerského exnáměstka Romana Bočka pustil ven Krajský soud v Ostravě. V případě zpravodajce, Jana Pohůnka, rozhodli o tom, že vazba je zbytečná, státní zástupci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová | Zdroj: ČTK

Bývalou šéfku své kanceláře si v ostravské vazební věznici vyzvedl přímo sám Nečas. Po několikavteřinovém objetí zmizela Jana Nagyová v přistaveném autě. Sama s přítomnými novináři nemluvila.

Na adresu státních zástupců se snesla vlna kritiky už po propuštění tří bývalých poslanců. Dnes, když vazbu opustila Jana Nagyová a další obvinění, kritika ještě zesílila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Propuštění z vazby a kritiku státních zástupců komentovala mimo jiné i Lenka Bradáčová

„Všechny komentáře jsou zbytečné a předčasné, pokud jsou osobními útoky. Kritika je přirozenou věcí a ani státní zástupci nemohou odmítat možnost kritiky, ale měla by mít nějaké parametry,“ tvrdí vrchní státní zástupkyně v Praze a prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová.

Podle ní je třeba rozlišovat komentáře, které pronášejí zúčastněné osoby, protože se jedná o formu obhajoby. Je potřeba takovéto výroky brát s nadhledem, ale na druhou stranu je důležité si uvědomit, že všechny komentáře utvářejí pohled veřejnosti nejen na policii, ale na všechny veřejné instituce.

„Pokud v kauze došlo k pochybení, určitě zafungují kontrolní mechanismy. Pokud legitimní kontrolní mechanismy prokážou konkrétní a závažná pochybení, je na místě odpovědnost státních zástupců, která musí být v rovnováze s jejich pravomocemi,“ uznává Bradáčová.

Expremiér Nečas poděkoval dozorcům za slušné chování a zkritizoval policii

Číst článek

S tímto tvrzním souhlasí i úřadující předseda ODS a bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Podle něj veřejné mínění vytvářejí kromě politiků i státní zástupci.

„Odpovědnost musí nést nejen politici, ale i složky výkonné moci. Žádná výkonná moc nemůže mít pravomoci bez odpovědnosti,“ říká Kuba.

Jana Vondráčková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme