Je to výchovný trest, odůvodnil soud podmínku pro mladíka, který vodním skútrem usmrtil dívku

Za tragédii na orlické přehradě uložil v pondělí písecký soud mladíkovi podmíněný trest na tři roky. Svým vodním skútrem narazil do lodě, na níž plula se svým přítelem osmnáctiletá dívka. Na následky střetu po převozu do nemocnice umřela. Devatenáctiletý Christoph Steinert, jenž skútr řídil, podle státního zástupce způsobil usmrcení z nedbalosti. Rozsudek není pravomocný, žalobce i obhájce si ponechali lhůtu na odvolání.

Písek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný Christoph Steinert (uprostřed) přichází k Okresním soudu v Písku, který by měl 5. června vynést nad Steinertem rozsudek. | Foto: Petr Skřivánek | Zdroj: ČTK

Steinert navíc podle verdiktu musí rodičům usmrcené dívky zaplatit nemajetkovou újmu 1,4 milionu korun. Matce dívky má zaplatit 800 tisíc a otcovi 600 tisíc korun. Otcovi méně, protože nežije s matkou ve společné domácnosti. Mladík ale studuje střední školu a nemůže tak mít pravidelný příjem, z tohoto důvodu se chce obhájce odvolat.

Předseda senátu Robert Pekárek odůvodnil tříletý trest s pětiletým odkladem tím, že v době nehodě byl mladík devatenáctiletý – blízko nezletilé hranice věku – a zároveň nebyl pod vlivem žádných omamných látek. Zároveň podotkl, že se jedná o „výchovný trest“.

Zpřísnění pravidel pro lodě a skútry. Mnohde budou muset zpomalit, někam už se nedostanou vůbec

Číst článek

 „Ponechali jsme si lhůtu, protože se musím rozmyslet nad tou nemajetkovou újmou. Já s tím osobní zkušenost nemám, protože jsem se s tím ještě nesetkal,“ řekl novinářům obhájce obžalovaného Josef Doucha. Nemajetková újmu byla v minulosti stanovena do výše maximálně 240 tisíc korun. S novým občanským zákoníkem však tento limit padl.

Odborné stanovisko, které v květnu prezentoval před soudem pracovník státní plavební správy, tvrdí, že tragickou nehodu zavinil řidič skútru. Podle posudku měl dát Steinert přednost lodi, na níž byla dívka se svým přítelem.

Devatenáctiletý obžalovaný se loni v červenci se svým kamarádem koupal v místech pod orlickým zámkem, když si všimli, že se k nim blíží výletní parník. „Proto jsme sedli na skútr a loď objeli. Z její druhé strany však plula pramice,“ uvedl v dubnu před soudem mladík. Skútr se s loďkou srazil za zádí parníku. „Ta pramice se najednou proti nám vyřítila, snažil jsem se jí vyhnout,“ řekl Steinert.

Obžalovaný odhadoval, že v době střetu jel skútr rychlostí maximálně 40 kilometrů za hodinu. Steinert vlastní průkaz povolující řízení malých plavidel. Dodal navíc, že na vodním skútru jezdí už několik let. Přítel usmrcené dívky před soudem tvrdil, že skútr jel rychleji. Podobně vypovídali i kapitán a lodník z výletního parníku.

Na Orlíku se střetl skútr s loďkou, 18letá dívka zemřela

Číst článek

Steinert dnes před soudem uvedl, že lituje toho, co se stalo. „Každý den myslím na tu dívku. Bohužel to nejde vrátit,“ řekl. Předseda senátu Robert Pekárek však při čtení odůvodnění rozsudku Steinertovo chování zpochybnil. „Nevím, zda lze věřit obžalovanému upřímnou lítost. Jednoznačné vyjádření k pozůstalým totiž neučinil,“ uvedl Pekárek. Rovněž dodal, že lze těžko posoudit, jakou rychlostí skútr jel. Podle něj však Steinert situaci podcenil a měl předpokládat, že za parníkem mohou být plavci nebo jiné lodě.

Nehoda nastolila otázku bezpečnosti na vodních plochách, kde mohou jezdit lodě bez rychlostního omezení. V reakci na srážku vzniklo kvůli ochraně plavců ve vodních nádržích Orlík a Slapy 16 ploch vymezených pro koupání. Nesmějí do nich motorová plavidla a navíc se mohou i v okolí těchto míst pohybovat maximálně desetikilometrovou rychlostí.

Jitka Cibulová Vokatá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme