Jed na hraboše Stutox II jsme u Brna rozmístili my, oznámila firma. Tvrdí, že vše předem ohlásila

Jed na hraboše Stutox II rozházel minulý týden na části polí u Brna zemědělský podnik Bonagro. Podle jeho ředitele Romana Zvěřiny nebylo nutné žádat kvůli plošné aplikaci o výjimku. Ohlašovací povinnost pak podle něj firma splnila. Myslivci našli v Brně-Tuřanech, blízkých Šlapanicích a také Žatčanech desítky uhynulých zajíců. Testy z Tuřan prokázaly, že se jednalo o zbytky látky používané na trávení hrabošů.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 15:37 15. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraboš na poli

Hraboš na poli | Zdroj: Profimedia

Veterináři potvrdili, že v případě Žatčan mohlo jít o jed na hlodavce. Šlo ale o pozemky jiného zemědělského podniku. 

Ředitel firmy Bonagro Roman Zvěřina se k úhynům nechtěl do oficiálního potvrzení vyjadřovat. „Zatím se ke mně dostávají rozporuplné informace,“ řekl.

Na Brněnsku našli desítky mrtvých zajíců a několik bažantů. Zřejmě je zabil jed Stutox II

Číst článek

Podle vlastních slov je zvědavý, jak dopadne laboratorní vyšetření uhynulých zajíců. „Mám informace různé, že uhynuli i neuhynuli na jed, tak nevím. Použili jsme pět až sedm kilo na hektar, limit byl deset kilo. Aby se zajíc otrávil, potřeboval by sežrat 50 až 70 granulí. I myslivci vědí, že zajíci teď po sklizni strádají a šíří se mezi nimi choroby, jako je například tularémie,“ přemítal Zvěřina.

Dodal, že podnik rozhodil jed na polích, kde se aktuálně sejí ozimy nebo se osetí připravuje, protože kalamitní výskyt hrabošů znamená téměř jisté zničení těchto porostů.

„Dělali jsme předtím některé agrotechnické postupy, které však k omezení hraboše nevedly. Jed je bohužel poslední možnost, která nám zbývala, i když z toho nejsme šťastní,“ uvedl Zvěřina.

Ve čtvrtek odpoledne přitom testy z Tuřan prokázaly, že úhyn zvířat způsobily zbytky látky na trávení hrabošů. 

Zákaz plošného užívání jedu proti hrabošům platí dál, o výjimku musí zemědělci požádat

Číst článek

Předseda Okresního mysliveckého spolku Brno-město Zdeněk Živěla doplnil, že podle výpočtů se aplikace jedu uskutečnila 5. nebo 6. srpna. „Podali oznámení oficiální cestou 9. srpna,“ uvedl.

Postup myslivců, kteří své zjištění umístili rovnou do médií, považuje Zvěřina za nešťastný. „Dosud jsme spolu vycházeli dobře, spolupracovali jsme. Nyní, kdy kolem hrabošů panuje hysterie, mi jejich jednání nepřijde šťastné,“ řekl.

Myslivci všechny sebrané vzorky odeslali do laboratoře Státního veterinárního ústavu v Olomouci.

Podle Živěly dali veterináři myslivcům zatím telefonickou informaci, že zajíci uhynuli po jedu na hraboše. V Tuřanech našli myslivci 37 otrávených zajíců a ve Šlapanicích 25 zajíců a tři bažanty. 

Případ v Žatčanech

Státní veterinární správa oficiálně ve čtvrtek potvrdila, že v tělech uhynulých zajíců ze Žatčan našla stopy látek, které napovídají, že se zvířata otrávila jedem na hlodavce. Myslivci tam mezitím ve čtvrtek našli dalších na 15 uhynulých zajíců. V tomto případě šlo ale o pozemky jiného zemědělského podniku.

„Státní veterinární správa obdržela ze Státního veterinárního ústavu výsledky vyšetření dvou uhynulých zajíců nalezených v katastrálním území obce Žatčany v Jihomoravském kraji. V obou vzorcích byla prokázána přítomnost rezidua fosfidu - fosfanu, což může svědčit o tom, že příčinou úhynu zvířete bylo požití jedu na hlodavce,“ uvedl za Státní veterinární správu Petr Majer.

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého je možné, že někdo přípravek Stutox, o jehož aplikaci se v posledních dnech jedná, použil nelegálně. Podle něj prověří lokality inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

„S ohledem na to, že k uhynutí zajíce je nutné požití minimálně 30 granulí přípravku Stutox II, je pravděpodobné, že přípravek byl použit nelegálně a v rozporu s návodem na použití. I při cílené povrchové aplikaci je dávka zhruba šest granulí na jeden metr čtvereční. V případě, že se prokáže nelegální aplikace, jsme připraveni neprodleně podat trestní oznámení,“ uvedl mluvčí ministerstva.

Hubení hlodavců v Česku

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský minulý týden povolil rozhazování jedu na hubení hlodavců Stutox II kvůli přemnoženým hrabošům. Po vlně kritiky ministerstvo zemědělství platnost povolení pozastavilo. Podle ministerstva zatím lze aplikovat přípravek jen do nor hlodavců.

Ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace upozorňovaly na to, že plošná aplikace jedu může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky. Zemědělci namítají, že jen plošná aplikace jedu může zamezit kalamitě, kterou přemnožení hraboši způsobují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme