Jeden nealko nápoj levnější než pivo? Rozumní se touto cestou už vydali, říká expert

Po dlouhých letech politických sporů a marných pokusů vláda odsouhlasila úplný zákaz kouření v restauracích, barech, na koncertech nebo tanečních zábavách. Navzdory kritice pravicové opozice, která argumentuje omezením svobodného podnikání, a v rozporu s postojem restauratérů, kterým se nelíbí ani další ustanovení navrhovaného zákona. A sice povinnost podniků zařadit do pravidelné nabídky alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Půllitr piva | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zástupci podnikatelů kromě toho tvrdí, že není fér, aby na ně stát přenášel odpovědnost za nezletilé. V případě, že se v restauraci podnapilý teenager najde totiž hrozí jejímu majiteli pokuta nebo dokonce dočasné uzavření podniku.

„Já si myslím, že principiálně to v pořádku není, ale v době, kdy se snažíme omezovat přístup mládeži k alkoholu, tak jestliže bude zařazena voda s citrónem nebo s něčím takovým, tak si myslím, že na škodu to není,“ říká o návrhu zařadit jeden nealkoholický nápoj levnější než alkoholická nabídka Zdeněk Blinka za Sdružení podnikatelů v pohostinství. Vadí mu ale, že politici tak zasahují do podnikání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu na Radiožurnálu diskutovali Zdeněk Blinka za Sdružení podnikatelů v pohostinství a primář Kliniky adiktologie Petr Popov

„Můžou tím začít příkazy v tom smyslu, že jeden nealkoholický nápoj bude levnější než pivo, pak může přijít další příkaz, že má být jedno jídlo levnější než 50 korun. Pak může přijít návrh, že musí být jeden alkoholický nápoj levnější než 30 korun. To znamená, je to opravdu zásah do podnikání a myslím si, že v principu by takové věci vláda určovat neměla,“ vysvětluje Zdeněk Blinka.

Záměr učinit cenově dostupnější nealkoholické nápoje naopak vítá primář Kliniky adiktologie Petr Popov, podle nějž má návrh racionální jádro.

„Je to něco, co problematiku asi úplně nevyřeší, ale může to významně pomoci. Protože opravdu často dochází k tomu, že dotyčný mladý člověk si koupí nejlevnější nápoj, kterým je nejčastěji pivo, ale nemá šanci si koupit minimálně stejně laciný nealkoholický nápoj,“ říká primář. Podle něj by stačilo, kdyby provozovatelé restaurací do nabídky zařadili obyčejnou kohoutkovou vodu.

Úplný zákaz kouření v hospodách schválila vláda, platit má od příštího roku

Číst článek

„Já si myslím, že ti rozumní z nich už se touto cestou vydali a nevypráví o tom, jak je to bude omezovat a jak jim stát ubližuje, ale přemýšlejí jinak. Přemýšlejí tak, že také žijí v tomto státě, že se jich to také týká a že také chtějí nějak pomoci. Takže si myslím, že je to možný racionální způsob, jak se k té věci postavit,“ říká Petr Popov.

Kouření omezené zákonem ve světě | Foto: Český rozhlas

Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme