‚Jeden z nejvýznamnějších milníků historie Česka.‘ Lidé si před rozhlasem připomněli Pražské povstání

Účastníci pietního aktu u budovy Českého rozhlasu (ČRo) ve Vinohradské ulici v Praze si v neděli připomněli události Pražského povstání z května 1945 a uctili památku těch, kteří padli. Řečníci v projevech ocenili statečnost tehdejších Pražanů a zdůraznili, že za svobodu je potřeba bojovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral

Češi vzpomínají na Pražské povstání před Českým rozhlasem | Foto: Miloslav Hamřík | Zdroj: Český rozhlas

Na akci vystoupili mimo jiné předsedové obou komor Parlamentu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Miloš Vystrčil (ODS), slovenská velvyslankyně Ingrid Brocková nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Shromáždění se zúčastnili i další poslanci a senátoři, komunální politici a ředitel ČRo René Zavoral.

Povstání začalo 5. května 1945. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit mnohonásobně většímu krveprolití a vyprovokovat i rychlejší zásah Rudé armády.

Komunistický režim po únoru 1948 velitele povstání generála Karla Kutlvašra odsoudil k doživotnímu vězení, perzekvováni byli i další představitelé povstalců. Pražskému povstání předcházela řada vzpour po celém území protektorátu.

„Boje na pražských barikádách v květnu 1945 jsou zásadní historickou událostí. Pražské povstání je hrdinným vzepětím, ve kterém jsme dokázali, že náš lid a vojáci se nikdy nesmířili s Mnichovskou dohodou a kapitulací. Při Pražském povstání bojovali a umírali čeští vlastenci a díky Českému rozhlasu mohl sledovat tento hrdinný boj celý národ. Povstání mělo totiž národní charakter,“ řekl Vystrčil.

Předseda Senátu připomněl slova generála Kutlvašra, která pronesl na konci května 1945. „Barikády a společný boj se zbraní v ruce nás spojily ještě daleko více než samotná okupace. Společná a jednotná byla naše barikáda, jedno a společné bylo nebezpečí pro nás pro všechny,“ citoval Vystrčil.

„Přál bych si, aby 5. květen byl připomínkou těch, kteří dokázali čelit zlu,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

V projevu upozornil, že největší hrozbou svobody a demokracie je relativizace, rozmlžený pohled, kdy není jasné, co je dobré a co špatné, a že je důležité umět vystoupit ze šedivé a pohodlné průměrnosti. „Musíme si připomínat také ty, kteří toto dokázali,“ dodal.

Češi tehdy a dnes

Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová vyzdvihla statečnost Čechů tehdy a rovněž ocenila dnešní postoj české společnosti k válce, kterou vyvolalo Rusko na Ukrajině.

Nový památník v Letech připomíná oběti romského holokaustu. Na místě tábora stál půl století vepřín

Číst článek

„Dnes, 79 let po Pražském povstání, Češi svou iniciativou při nákupu munice pro vzdorující ukrajinskou armádu celému svobodnému světu opět prokazují, že dokážeme vést a inspirovat ostatní svým vlastním pozitivním příkladem,“ řekla.

Odkaz Pražského povstání, ale i toho slovenského, je podle velvyslankyně Slovenska Ingrid Brockové nadčasový a připomíná odvahu národa postavit se na správnou stranu dějin a bránit svobodu.

„Tento odkaz musíme stále připomínat. Pražské povstání právem patří k nejvýznamnějším milníkům moderní historie Česka. Nezapomínejme, že svoboda není samozřejmost,“ řekla.

Výročí Květnového povstání českého lidu je v českém kalendáři významným dnem. Ve středu si Česká republika společně s většinou evropských států připomene jako státní svátek den, kdy nacistické Německo 8. května 1945 podepsalo kapitulaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme