Jeden z obviněných v kauze eurodotací je ve vazbě

Policie dnes krátce po poledni vzala do vazby jednoho ze dvou obviněných v kauze rozdělování eurodotací v regionu Jihozápad. Radiožurnálu to řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek s tím, že druhý muž je stíhán na svobodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

"Útvar odhalování korupce zahájil v pondělí trestní stíhání dvou vedoucích pracovníků Regionální rady Jihozápad, dnes krátce po poledni rozhodl soud o tom, že na jednoho z obviněných bude uvalena vazba, druhý bude stíhán na svobodě," řekl Radiožurnálu Skřepek.

Policie v pondělí zadržela ředitele kanceláře Jiřího Trnku a jeho podřízeného Martina Půlpytla. Oba čelí obvinění ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletichy při veřejné soutěži a dražbě a poškozování zájmů Evropských společenství.

Za tyto skutky, kterých se měli dopustit ve stádiu pokusu, jim hrozí až 12 let vězení. Před čtyřmi týdny zabavili vyšetřovatelé v českobudějovickém sídle úřadu čtyři počítače a vyžádali si některé dokumenty.

Úřad přesvědčen o nevině

Úřad regionální rady je i přes dnešní vývoj kauzy přesvědčen, že oba obvinění úředníci jsou nevinní a že se vše vysvětlí. Kvůli policejnímu vyšetřování ministerstvo financí nedoporučilo podepisování už schválených smluv k 177 investicím za necelé čtyři miliardy a zastavena je i stovka vybraných projektů za jeden a půl miliardy korun.

Evropská komise zatím případ podezřelého rozdělování evropských peněz nešetří. Podle ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky Brusel zatím Česko nekontaktoval. Kromě policie prověřuje způsob hodnocení žádostí o eurodotace i ministerstvo financí. Podezření, že hodnocení projektů bylo v rozporu se základními pravidly, ale zatím úřad nevyvrátil. Kontrola potrvá týdny a do té doby nebude podepsána žádná z už schválených smluv.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme