Jeden zaměstnanec na 30 seniorů. Odbory v sociálních službách hlásí krizi, chybí lidé i peníze

Sociální služby v Česku procházejí personální krizí. V domovech pro seniory chybí řádově tisíce zaměstnanců, v rozpočtu navíc není dostatek peněz na navýšení jejich mezd. O situaci jednala Asociace poskytovatelů sociálních služeb s odbory.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Na třicet klientů v domově pro seniory v průměru dohlíží celou noc jeden zaměstnanec. Takové jsou údaje asociace. V létě budou sociální pracovníci omezovat své služby i v terénu.

„Pečovatelka tam (do domácností) už nebude moct v letních měsících chodit dvakrát třikrát týdně, ale pouze jednou týdně. Pak si to bude muset nějak zajistit rodina, nebo si senior pomoct sám," řekl Radiožurnálu v úterý ředitel asociace Jiří Horecký.

Lidí s demencí v Česku přibývá, do roku 2050 by se měl jejich počet zdvojnásobit

Číst článekOdbory chtějí jednorázové navýšení mezd o 20 procent. To by přišlo stát na zhruba miliardu korun. Ministerstvo práce bude jednat o navyšování na základě platového tarifu v tabulkách. Vytíženým pracovníkům slibuje možný růst mezd v průměru o devět set korun měsíčně. Šéfka resortu Michaela Marksová z ČSSD o problému ví.

„V dnešní době, kdy je nízká nezaměstnanost a soukromé firmy se začaly přetahovat o lidi, tak nám lidi ze sociálních služeb začínají přeplácet," dodala pro Radiožurnál ministryně.

Terénní pracovníci a pečovatelé berou v průměru osmnáct tisíc korun hrubého. Odbory i asociace teď budou jednat s ministrem financí, nevylučují ani možnost celorepublikové stávky.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme