Jeden zaměstnanec na 30 seniorů. Odbory v sociálních službách hlásí krizi, chybí lidé i peníze

Sociální služby v Česku procházejí personální krizí. V domovech pro seniory chybí řádově tisíce zaměstnanců, v rozpočtu navíc není dostatek peněz na navýšení jejich mezd. O situaci jednala Asociace poskytovatelů sociálních služeb s odbory.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Na třicet klientů v domově pro seniory v průměru dohlíží celou noc jeden zaměstnanec. Takové jsou údaje asociace. V létě budou sociální pracovníci omezovat své služby i v terénu.

„Pečovatelka tam (do domácností) už nebude moct v letních měsících chodit dvakrát třikrát týdně, ale pouze jednou týdně. Pak si to bude muset nějak zajistit rodina, nebo si senior pomoct sám," řekl Radiožurnálu v úterý ředitel asociace Jiří Horecký.

Lidí s demencí v Česku přibývá, do roku 2050 by se měl jejich počet zdvojnásobit

Číst článekOdbory chtějí jednorázové navýšení mezd o 20 procent. To by přišlo stát na zhruba miliardu korun. Ministerstvo práce bude jednat o navyšování na základě platového tarifu v tabulkách. Vytíženým pracovníkům slibuje možný růst mezd v průměru o devět set korun měsíčně. Šéfka resortu Michaela Marksová z ČSSD o problému ví.

„V dnešní době, kdy je nízká nezaměstnanost a soukromé firmy se začaly přetahovat o lidi, tak nám lidi ze sociálních služeb začínají přeplácet," dodala pro Radiožurnál ministryně.

Terénní pracovníci a pečovatelé berou v průměru osmnáct tisíc korun hrubého. Odbory i asociace teď budou jednat s ministrem financí, nevylučují ani možnost celorepublikové stávky.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme