Jedenáct specialistů za rok. Češi chodí k lékaři nejčasněji z celé Evropské unie

Češi patří mezi rekordmany Evropské unie v počtu návštěv u doktorů. Vyplývá to z údajů Evropské komise z roku 2016. Za časté návštěvy můžou podle odborných společností velká omezení v kompetencích lékařů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař. Ilustrační foto.

Lékař. Ilustrační foto. | Foto: Free Digital Photos

Češi navštíví v průměru jedenáct různých specialistů ročně. Patří tak mezi rekordmany Evropské unie v počtu návštěv u lékařů. Češi ale nejsou hypochondři, za časté návštěvy mohou podle odborných společností velká omezení v kompetencích praktických lékařů.

Lidé utratí za léky 2000 ročně, Česko dává na zdravotnictví méně než jiné vyspělé země

Číst článek

„Více než polovina léků, které jsou v Česku hrazeny ze zdravotního pojištění, mají nějaká preskripční omezení, například běžné kožní masti s kortikoidy. Kompetence praktických lékařů v České republice za posledních 10 let sice stouply, máme ale bohužel pocit, že ten trend se zastavil" vysvětlil pro Radiožurnál Petr Šonka, prezident Sdružení praktických lékařů České republiky.

Praktičtí lékaři nemohou kromě předepisování určitých druhů léků používat také různé přístroje. Pacienti tak musí zbytečně běhat mezi specialistou a svým praktikem.

„Pacienti jsou často zbytečně i s jednoznačnou diagnózou odesíláni ke specialistům, protože praktický lékař nemá dostatečné pravomoci, aby jim lék mohl předepsat," dodává Svatopluk Býma, předseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

O přední příčky v počtu návštěv u doktorů se podle údajů Evropské komise dělíme s Maďarskem a Slovenskem. Pro srovnání v sousedním Rakousku je to sedm návštěv, a ve Švédsku dokonce vycházejí na pacienta tři návštěvy ročně.

„Počet návštěv u lékaře přitom nemá vliv na zdravotní stav populace. Průměrný věk dožití obyvatel ve Švédsku je 80,93 let, v Rakousku 79,58 let a v České republice 76,91 let. Naopak to vede k velkým ekonomickým ztrátám našeho systému," poukazuje Býma.

Kristina Lamperová, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme