Jedenáct tisíc veřejných funkcionářů nepodalo majetkové přiznání. Sankce jim nehrozí

11 tisíc politiků nebo třeba úředníků nesplnilo svou povinnost a nepodalo na podzim mimořádné majetkové přiznání. Pro Český rozhlas to uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Podle zákona je však žádný postih nečeká.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti | Foto: Filip Jandourek

Jinak je to v případě takzvaného vstupního a výstupního oznámení, kde je za prohřešky sankce až 50 tisíc korun. „Resort během února postoupí úřadům stovky případů, kdy lidé dokument vůbec nedodali,“ objasňuje mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

V internetovém registru jsou teď jména skoro 38 tisíc lidí. To je zhruba o tři tisíce víc, než resort odhadoval původně. Přiznání se do systému vkládají od října.

Lidé si v online registru můžou volně prohlédnout majetkové poměry starostů nebo třeba radních. To se nelíbí mimo jiné Asociaci krajů a Svazu měst a obcí. Obávají se, že to odradí řadu zájemců od komunální politiky a na podzim se v malých městech nepodaří sestavit kandidátky. Poslanci hnutí STAN i KDU-ČSL navrhli ve sněmovně zmírnění pravidel. Vláda ani ministerstvo spravedlnosti ale se změnami nesouhlasí.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme