Jedenáct uchazečů o prezidentský úřad má chyby na kandidátkách

Ministerstvo vnitra našlo chyby na kandidátských listinách 11 z 20 uchazečů o prezidentský úřad. Jsou mezi nimi i favorité Jan Fischer a Miloš Zeman. U devíti uchazečů byla chyba zásadní – chybělo jim zákonných 50 tisíc podpisů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Dienstbier, Miloš Zeman, Jan Fischer a Přemysl Sobotka před debatou kandidátů na prezidenta o zahraniční politice | Zdroj: ČTK

U Fischera se jedná o jména dvou členek volebního výboru, jejichž znění neodpovídá evidenci obyvatel. Zeman uvedl špatnou adresu a nevyplnil výši finančních prostředků na volebním účtu.

Chybu úředníci našli i Janě Bobošíkové. Naopak nic nevytkli Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD), Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) a Přemyslu Sobotkovi (ODS), Vladimíru Dlouhému, Vladimíru Franzovi, Táně Fischerové nebo Zuzaně Roithové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kontrolu prezidentských kandidátek sledovala pro Odpolední Radiožurnál Věra Masopustová

Ministerstvo dnes v souladu se zákonem kandidáty vyzvalo, aby závady do 22. listopadu napravili. O den později totiž začíná správní řízení, ve kterém se rozhodne o registraci nebo zamítnutí kandidatury.

Průběžně se také kontrolují petiční listiny. Při prvním kole namátkové kontroly 8 a půl tisíce jmen u každého kandidáta se nedostatky našly také. Tam, kde byla chybovost více než 3%, už začalo druhé kolo kontrol.

V čem jsou nejčastější nedostatky, popsal Václav Henych z ministerstva vnitra: „Takové ty základní chyby jsou, že někdo napíše své údaje tak, že to nelze přečíst. Snažíme se u příjmení, jmen vkládat různá písmena, jestli náhodou se nám nepodaří tuto osobu ztotožnit s evidencí obyvatel nebo základním registrem. Pokud se to nepodaří, nemůžeme ji započítat do petentů na té konkrétní listině.“

Podle výsledků kontroly pak vnitro odečte příslušný počet podpisů z petice. Pokud tím klesne počet podepsaných lidí pod peticí pod 50 tisíc, jde o důvod pro odmítnutí kandidátní listiny.

Mezi dvacítku výše uvedených kandidátů patří i ti, kteří už předem nesplnili zákonnou podmínku a neodevzdali petice s 50 tisíci podpisů občanů České republiky.

Renáta Prátová, Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme