Jediným zvoleným senátorem je Vladimír Železný

Ředitel TV Nova Vladimír Železný získal hned v prvním kole voleb senátorské křeslo. Na Znojemsku obdržel 50,82 procent odevzdaných hlasů. Je tak jediným kandidátem, který vítězství může oslavovat už nyní. Do druhého kola postupuje 19 kandidátů ODS, 14 kandidátů ČSSD, pět komunistů, tři lidovci, dva zástupci Unie svobody a 9 nezávislých kandidátů. Volby poznamenal nezájem voličů: k urnám jich přišlo jen 24 procent. Konečné výsledky 1. kola voleb do Senátu Parlamentu České republiky najdete na našich stránkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Železný | Foto: Stanislav Zbyněk

Seznam kandidátů postupujících do druhého kola senátních voleb:

V Plzni to je kandidát US-DEU Richard Sequens a Zdeněk Prosek z ODS. V Kolíně se ve druhém kole utkají Jan Rakušan za ČSSD a Vladislav Malát za občanské demokraty. Ve Frýdku-Místku postupují komunista Ivan Vrba a František Kopecký z ODS. V Karviné pak postoupili komunista Eduard Matykiewicz a kandidát ODS Petr Trojek.

V Rychnově nad Kněžnou se příští víkend bude o vítězi rozhodovat mezi Františkem Bartošem z KDU-ČSL a Václavou Domšovou, která kandiduje za Sdružení nezávislých. Ve volebním obvodu Ostrava-město postupují nestraník Václav Roubíček na kandidátce ODS a Hana Zelenková z ČSSD.

Ve Strakonicích se příští víkend o senátorské křeslo střetnou sociální demokrat Pavel Rychetský a Pavel Pavel z ODS. V Uherském Hradišti dali voliči nejvíce hlasů Josefu Vaculíkovi z KDU-ČSL a Květoslavu Tichavskému z ODS. V Trutnově se do druhého kola dostali Ivan Adamec z ODS a Pavel Trpák z ČSSD.

V Pelhřimově postupují Milan Štěch z ČSSD a Jan Litomiský za ODS, v Příbrami Zdeněk Vojíř za ČSSD a Jaromír Volný z ODS. Na Praze 1 jsou postupujícími Petr Weiss z ODS a Martin Mejstřík kandidující za Cestu změny.

V České Lípě postoupili do 2. kola Karel Tejnora z ODS a Miroslav Coufal z ČSSD. V obvodu Brno-město je to Ivan Kopečný z ODS a nestraník Jiří Zlatuška za Liberální reformní stranu. V Přerově postupuje Jitka Seitlová za Nezávislé a komunista Josef Nekl.

Ve Vyškově získali nejvíc hlasů František Adamec z KDU-ČSL a Ivo Bárek, nestraník na kandidátce ČSSD. V Olomouci to byli Vítězslav Vavroušek z ODS a Karel Korytář z ČSSD. V Lounech postupuje Miloslav Pelc z ODS a Filip Celba z KSČM.

V Chebu postupuje komunista Václav Černý a Ladislav Macák z ČSSD. Na Praze 5 je to Miroslav Škaloud z ODS a Václav Krása za Unii svobody. V Praze 9 se do druhého kola dostali Josef Pavlata z ODS a Josef Dobrý z ČSSD.

V Kladně budou voliči ve druhém kole rozhodovat mezi Jindřichem Syberou z ODS a Ladislavem Svobodou z ČSSD. V Hradci Králové budou vybírat mezi nezávislým Karlem Bartákem a Martinem Dvořákem z Volby pro město.

Ve Žďáru nad Sázavou postupují Josef Novotný, kandidát Sdružení nezávislých a Jan Dřínek, nezávislý kandidát s podporou ČSSD. V Děčíně nejvíc hlasů získala Anna Briestenská z ČSSD a Josef Zoser za Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. Ve Zlíně se ve druhém kole střetnou dvě ženy: Irena Ondrová z ODS a Alena Gajdůšková z ČSSD.

Volby do horní parlamentní komory probíhají na rozdíl do voleb do sněmovny podle většinového volebního systému. V prvním kole uspějí kandidáti, kteří získají více než polovinu hlasů. Pokud se to v daném volebním obvodě nikomu nepodaří, nastupují dva nejúspěšnější kandidáti do kola druhého. To se uskuteční 1. a 2. listopadu.

Jeden mandát v letošních volbách obhajuje Občanská demokratická aliance, stejně jako KSČM. Čtyři mandáty hájí nezávislí senátoři, pět mandátů pak ODS. Lidovci budou bojovat o znovuzískání minimálně šesti senátorských křesel. Nejvíc mandátů - 10 - se snaží obhájit sociální demokracie.

Vládní koalice má nyní v horní komoře 41 senátorů, tedy přesně nadpoloviční většinu. Pokud se vládním stranám nepodaří získat nebo obhájit nejméně 16 křesel, budou se muset při schvalování zákonů spoléhat na podporu nestraníků. Pro prosazení ústavních změn by samotná vládní koalice potřebovala vyhrát dokonce ve 24 obvodech.

K volebním urnám tentokrát přišla jen čtvrtina oprávněných voličů. Podle politologa Bohumila Doležala za tím stojí nedůvěra ve smysl horní parlamentní komory. "Já se domnívám, že je to tím, že čím dál tím víc lidí pochybuje o smysluplnosti Senátu. Také se na účasti samozřejmě podepsalo to, že je dlouhý víkend a že lidé koukali spíš zmizet z velkých měst a měli tedy jiné plány, než zrovna jít volit do instituce, o které nejsou přesvědčeni že je k něčemu užitečná."

Dušan Valenta, Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme