Jedna ze záhad policejního týmu Mlýn rozluštěna

Policejní tým Mlýn, který zřídil ještě jako ministr vnitra Stanislav Gross, je stále zahalen spoustou nejasností. Známé jsou v podstatě jen dvě věci - tým se dnes jmenuje Vltava, pracuje dál v obměněném složení pod protikorupční policií a zabývá se pouze jedním případem. Ministerstvo vnitra před časem přiznalo, že tým pracuje na případu, který se týká armády. Podotklo, že vyzrazení podrobností by mohlo vážně ohrozit zájmy České republiky. O co jde?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté v kuklách při zatýkání pachatele

policisté v kuklách při zatýkání pachatele | Foto: Policie ČR

Radiožurnál z armádních zdrojů zjistil, že detektivové pracují na případu příslušníka Vojenského zpravodajství Romana Lienera. Žalobce Martin Omelka z pražského městského zastupitelství Radiožurnálu mimo mikrofon potvrdil, že Roman Liener byl skutečně loni v listopadu obviněn z trestných činů ohrožování utajovaných skutečností, neuposlechnutí rozkazu, podvodu a zpronevěry. Protože se očekávaly komplikace při vyšetřování, soud na Lienera uvalil vazbu. Podrobnější informace žalobce Omelka odmítl poskytnout. O něco málo sdílnější byl šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, když o problému na přelomu roku informoval členy poslanecké komise pro kontrolu této tajné služby. Její předseda Tomáš Kladívko z ODS Radiožurnálu sdělil ke schůzce se šéfem vojenských špionů následující fakta. "Můžu sdělit, že ta informace byla o tom, že samo vojenské zpravodahjství řešilo některé věci, které jeden jeho pracovník v určité době proováděl a bylo zjištěno, že dochází k nějaké trestné činnosti, proto zmapovaná trestná činnost byla předána orgánům činným v trestním řízení, obvodnímu státnímu zástupci pro Prahu 6, který pak už nařídil další kroky policie v této kauze. Pokud mám informace, tato kauza stále není došetřena."

O co tedy jde? Radiožurnál dále zjistil, že Vojenské zpravodajství, a tedy i policie a státní zastupitelství, Romana Lienera podezírají z toho, že pravděpodobně zpronevěřil část fondů, ze kterých jsou placeni agenti tajné služby. Při následných domovních prohlídkách u něj navíc detektivové nalezli přísně tajné dokumenty, které neměly opustit budovu tajné služby. Armáda, policie i státní zastupitelství na případ uvalily neobyčejně tvrdé informační embargo.

Z jakého důvodu? Neochota podávat jakékoli informace nasvědčuje tomu, že v případu nemusí jít jen o podezření z vyjmenovaných trestných činů. Podle výpisu z obchodního rejstříku osmatřicetiletý vojenský zpravodajec Roman Liener figuruje v několika firmách. V jedné z nich - Dekont International - mimo jiné až donedávna figurovalo několik běloruských společností. Nabízí se tedy logicky otázka, nepodezírá Vojenské zpravodajství svého zaměstnance ze spolupráce s cizí mocností? Žalobce Omelka odmítl dotaz na toto téma jakkoli komentovat.

Romana Lienera zastupuje brněnský právník Zdeněk Bičan. Protože Bičan nemá svolení klienta, odmítl to proto oficiálně potvrdit. Oznámil nicméně, že skutečně hájí muže, kterého stíhají policisté z týmu Mlýn a v současné době se nachází ve vazbě na pražské Pankráci. Ale zpět k případu. Z obchodního rejstříku lze vyčíst ještě další zajímavé informace. Ve společnosti Dekont Czech figuruje jako člen představenstva také další bývalý důstojník Vojenského zpravodajství šestačtyřicetiletý Jaroslav Benák. Benák řady vojenských špionů opustil v době, kdy z tajné služby odcházeli lidé kvůli kauze Karla Srby. Ten vešel ve známost jako organizátor pokusu o vraždu novinářky Sabiny Slonkové, za což si odpykává trest.

Někteří z vojenských špiónů, kteří ze služby odcházeli, byli podezřelí, že podobně jako Karel Srba zneužívali svého postavení k osobnímu obohacení. Radiožurnál se pokoušel kontaktovat i Jaroslava Benáka. Jeho manželka ale uvedla, že má jednání a není jednoduché jej zastihnout. Vojenské zpravodajství zatím informace k případu Romana Lienera drží pod pokličkou, jak vysvětluje jeho mluvčí Ladislav Šticha. "Pokud připustím, že jsou vaše informace správné, pak nepochybně se jedná o případ obsahující utajované skutečnosti, a pak určitě chápete, že budu muset ctít platné zákony této země a nezávislost vyšetřovacích orgánů."

Mlčení ale nebude nejspíš trvat dlouho. Na případ se totiž budou ředitele tajné služby Miroslava Krejčíka brzy ptát poslanci, jak dodává šéf sněmovní kontrolní komise Tomáš Kladívko. "Na následném zasedání stálé komise budeme žádat po řediteli zpravodajství další informace k této kauze."

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme